Son Dakika

Kilis'te İHH deposunda polis araması

Kilis'te İHH deposunda polis araması

Kilis'te İHH deposunda polis araması

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 6 ilde El Kaide operasyonu başlatıldı. Sabah saatlerinde baskın yapılan adreslerden biri de, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Kilis'teki deposu. Şimdiye kadar 6 ilde 25 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sabah erken saatlerinde aralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerin de bulunduğu çok sayıda resmi ve sivil polisler, Beşevler Mahallesi'ndeki İHH deposuna giderek arama başlattı.


6 ilde El Kaide operasyonu

Van Cumhuriyet Başsacılığı'nın talimatıyla Van merkezli Adana, Gaziantep, İstanbul, Kilis ve Kayseri'de El Kaide örgütüne yönelik kapsamlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda Van'da 1 kişinin gözaltına alınırken., aralarında El Kaide'nin önde gelen iki isminin de bulunduğu bazı kişilerin gözaltına alındığı öne sürüldü.

Yapılan teknik ve fiziki takiplerin değerlendirilmesi üzerine Van Cumhuriyet Başsacılığı'nın talimatı ile bu sabah saatlerinde Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube ekipleri harekete geçti. Van'dan takip edilerek Gaziantep'e giden ve örgüt sorumlusu olduğu öne sürülen 1 kişinin gözaltına alınmasından sonra Kilis'te İnsani Yardım Vakfı (İHH) deposunda arama yapıldığı belirtildi. Van ve Kilis'in yanı sıra İstanbul, Adana, Gaziantep ve Kayseri'de operasyon yapıldığı kaydedildi.

El Kaide'nin önde gelen 2 isminin gözaltında olduğu, 3'ünün ise Suriye'ye kaçtığı iddia edildi. Ancak, bu iddialar henüz doğrulatılamadı.

Kayseri'de İHH yöneticisi gözaltında

Van merkezli bugün 6 ilde gerçekleştirilen El Kaide operasyonu kapsamında Kayseri'de İHH İnsani Yardım Derneği yöneticilerinden Recep Çamdallı gözaltına alınırken, Ömer Faruk Sebzeci'nin umrede olduğu belirtildi.

İHH: Kirli bir operasyon yürütülüyor

İstanbul, (DHA) İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Fatih'teki genel merkezinde Kilis bürosuna yönelik operasyonla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın Toplantısına İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım yurtdışında olduğu için katılmadı. Açıklamayı İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Kutluay yaptı.

Kutluay operasyonu hukuksuz olarak niteleyerek, "Türkiye'de çok kirli bir operasyon yürütülüyor. Bu operasyonun hedefinde sadece İHH yok. Bütün gelişen kurumlara saldırı var. İsrail Başbakanı daha geçen hafta İHH bizim için en büyük tehdittir demişti. Bu tırla yapamadıklarını, şuan hukuksuz bir şekilde bir kişi üzerinden koca bir vakfı basarak yapıyorlar. Hiçbir şey bulamadılar. Amaç bu değil. Amaç İHH'nın El Kaide bağlantısı var diyerek İHH'yı bir terör örgütüyle irtibatlandırmak" diye konuştu.

İHH bazılarını rahatsız ediyor

İHH'nın Türkiye'yle halkının bir kurumu olduğunu belirten Kutluay, "Bütün kararlar, İHH Yönetim kurulundan çıkar. Herhangi bir yapıyla, herhangi bir ilişkisi yoktur. Suriye içinde bir sürü insanla çalışıyoruz. İHH'yı birileriyle ilişkilendirmeye çalışanlar; hiçbiriniz başaramayacaksınız. Hepiniz bu iğrenç kampanyanızda boğulacaktır. Geldiğimiz noktada bütün Türkiye halkı şunu bilmelidir; Farklı grupların eline düşen basın mensuplarını kurtararak, 1100 kişiyi hapishanelerden çıkarıyor. Bütün bunlar bazı yerleri rahatsız ediyor. Türkiye'nin bir kurumun bu bölgede söz sahibi olması bazı yerleri rahatsız ediyor. Bu lejyonerler, bu İsrail kontrolündeki yapılar tamamen deşifre olacaktır" dedi.

Paralel yapılar vurgusu

Açıklamasında "Paralel yapılar" ifadesini kullanan Kutluay bu yapıların kimler olduğunu sorusuna, "Adı zaten belli. Bir süredir yaşadığımız sıkıntılar belli. Mavi Marmara sürecinde yaşadıklarımız belli. Farklı yapılar olabilir. Oraya kullanan birileri olabilir. Bu konuda Başbakanımızın açıklamaları var. Türkiye bunu en yetkili ağızlardan duymuş vaziyette. Olay kamuoyuna malum..." karşılığını verdi.

Arama hukuksuz

İHH avukatı Uğur Yıldırım da soruşturmanın bir İHH çalışanı üzerinden yürüdüğünü belirterek, "Normal bir işçimizle ilgili kendisinin ev adresi olduğu iddiasıyla mahkemeye ilgili kişinin adresi olarak Kilis büromuz verilmek suretiyle mahkeme de yanıltılmıştır. Bu kişi kendisi İHH ofisine gelerek ilgili kişilere de teslim olmuştur. Dernekler hakkında ayrıca bir arama kararı olmadan arama yapılması mümkün değildir" dedi.

Operasyonu yapan polislere soruşturma

İHH İnsani Yardım Vakfı Avukatı Uğur Yıldırım, Vakfın Kilis Şubesinde yapılan aramayla ilgili, "Kilis Savcılığına avukatlarımız, arama yapan polislerle
ve yapılan işlemle ilgili suç duyurusunda bulunmuşlardır. Aynı zamanda Ankara'dan da girişimlerde bulunulmuştur. Bu noktada son aldığımız bilgiye göre, Adalet Bakanlığı tarafından da bu aramayı yapan polisler hakkında, şu anda Kilis'te soruşturma açılmış durumdadır. Bununla ilgili 2 tane cumhuriyet savcımız görevlendirilmiştir" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan açıklama: "Asparagas"

Adalet Bakanı Bozdağ da gazetecilerin, Kilis'te yürütülen bir operasyon kapsamında polisler hakkında soruşturma açıldığı ve Adalet Bakanlığı tarafından 2 savcı görevlendirildiği iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. Bozdağ, "Devam eden soruşturmalarla ilgili bir şey söylemem doğru değil bu bir. Polislerle ilgili kısım hakkında herhangi bir bilgim yok, bu iki. Üçüncüsü de Adalet Bakanlığı'nın herhangi bir yere savcı görevlendirme gibi ne bir yetkisi vardır ne bir görevi vardır. Bu tamamen asparagas bir bilgidir" dedi.

Van'da 30 STK, operasyonu kınadı

Van'da da bir araya gelen 30 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Van merkezli yapılan operasyona tepki gösterdi. İHH Van ofisinde bir araya gelen STK temsilcileri adına açıklamayı STK İnisiyatifi Başkanlığı yapan Kemal Çelen okudu.

Çelen şöyle konuştu:  "Vanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak buradan ilan ederiz ki, Dünya çapında hizmet veren bir sivil toplum örgütü olan bu kurum hakkında yanlış algı oluşturarak kamu oyunda itibarsızlaştırma operasyonu olarak görüyoruz ve Van'da bulunan değişik alanlarda çalışan 30 sivil toplum örgütü olarak şiddetle kınıyoruz. İHH Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmemelidir Çünkü şu anda kamplarda açlıktan ağlayan bebekler ve çaresiz kalan anne ve babaların olduğunu biliyoruz."