Kış lastiği ne zaman takılacak? (Zorunlu kış lastiği uygulaması 2019)

Kış lastiği ne zaman takılacak? (Zorunlu kış lastiği uygulaması 2019) © AA

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile sürücülerin trafikte yol tutuşlarının daha sağlıklı olması sağlanırken yol emniyeti de güvence altına alınmış oluyor. Trafikte araç kaynaklı olası kazaların önüne geçmek için her yıl belirli tarihler arasında bu uygulama zorunlu hale getiriliyor. Peki, zorunlu kış lastiği uygulaması hangi tarihler arasında devreye sokuluyor?

Kış lastiği her yıl belirti tarihler arasında araçlarda bulundurulması zorunlu araç gereçler arasında yer alıyor. Bu lastiği kullanmayan sürücüler hakkında ise trafiği tehlikeye atmaları nedeniyle cezai işlem uygulanıyor.

Peki, kış lastiği hangi tarihler arasında kullanılıyor ve lastik alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?

Araçlarında kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu tarihler her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri oluyor. Buna göre 2019 yılında da kış lastiği kullanacak olan kişiler 1 Aralık’tan itibaren bu lastikleri takmak zorundalar. Aksi takdirde sürücüler trafik cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özgün'e göre, kış lastiği sadece karlı havalarda değil, 7 derecenin altındaki havalarda takılmalı. Özgün ayrıca lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı, bekletilmiş lastikler özelliğini kaybettiği için kullanmaması uyarısında bulundu.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS