Kızına tokat atan babaya beraat: "Terbiye etti"

Kızına tokat atan babaya beraat: "Terbiye etti"

Kızına tokat atan babaya beraat: Terbiye etti
expand

Yargıtay kızına tokat atan babanın yargılandığı davada, babanın "tedip" hakkını kullandığı görüşünü savundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İstanbul Küçükçekmece'de 2012 yılında meydana gelen olayda, evden birden fazla kez kaçan 16 yaşındaki kızına bir tokat atan baba hakkında, Cumhuriyet Savcılığı, 'Basit yaralama' suçundan dava açtı. Küçükçekmece (Kapatılan) 3. Sulh Ceza Mahkemesi, olay tarihinde 16 yaşında olan ve birden fazla kez evden kaçan mağdura yönelik babası olan sanığın bir kez tokat atması şeklinde gerçekleşen eylemde, babanın mağdura yönelik tedip hakkını kullandığına hükmederek babanın beraatine hükmetti.

Cumhuriyet Savcısı, kararı bozulma talebiyle temyiz etti. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, mahkemenin babanın terbiye etme hakkını kullandığına dair hükmünü yasalara uygun buldu.

Dünyanın tek komünist köyü

Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: "Somut olayda babanın mağdura yönelik tedip hakkını kullandığına dair kabulde bir isabetsizlik görülmediğinden, tebliğnamedeki bozma görüşüne iştirak olunmamıştır. Yapılan yargılamaya, toplanan ve karar yerinde açıklanan delillere, mahkemenin kovuşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, gösterilen gerekçeye ve uygulamaya göre Cumhuriyet savcısının temyiz itirazının reddiyle hükmün isteme aykırı onanmasına oy birliği ile karar verildi."

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Tedip hakkı" nedir?

Tedip hakkı, anne-baba, öğretmen, usta gibi çocuk üzerinde hakimiyeti bulunan kişilerin çocuğu “terbiye etme, uslandırma, yola getirme” yetkisi olarak tanımlanıyor. 2005’te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu’nda tedip hakkı örtülü biçimde tanımlanıyor. Kanunda, “İdaresi altında bulunan kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanan kişiye, bir yıla kadar hapis cezası verileceği” hükme bağlanıyor. Ancak kanunda tedip hakkı kapsamına şiddet fiillerinin gireceğine dair bir ifade yer almıyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow