hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Konvoyuna saldırı girişiminde bulunulmuştu: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Londra'da konuştu

  Konvoyuna saldırı girişiminde bulunulmuştu: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Londrada konuştu
  expand
  KAYNAKİHA

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'nin Londra Temsilciliği’nde düzenlenen kitap tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamada, "Yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini anlatmaya çalıştık" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere'deki temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin Londra Temsilciliği’nde KKTC Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sözcüsü Kerem Haser'in İngilizce çevirisini üstlendiği "The Vision of 2 States in Kıbrıs" isimli kitabının tanıtım etkinliğine katıldı. Etkinliğin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, "Türkiye Cumhuriyeti’nin de yeni siyasette büyük desteğinin olduğunu, bu bakımdan artık Rumların ve Yunanların federal cumhuriyet içerisinde Türkleri azınlığa ve Türkiye’yi Kıbrıs’tan dışlamaya yönelik bütün bu çabalarının artık bir sonuç vermediğini, bunları çok denediklerini ve eşitlik temelli olan anlaşmanın Rumlar tarafından hiçbir zaman destek görmediğini söyleyebilirim. Bu sebeple yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini burada anlatmaya çalıştık. Son 2 buçuk yıldır yaptığımız çalışmaları, Cenevre görüşmelerini, New York’taki temaslarımızı, Türkiye’nin desteğini ve son 2 buçuk yıldır yaptığımız bütün çalışmaları dünya kamuoyuna anlatabileceğimiz bir kitabın yayınını Londra temsilciliğimizde tanıtımını gerçekleştirdik" dedi
  Yaklaşık 2 saat süren tanıtım etkinliğinin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’daki diğer temaslarını için temsilcilikten ayrıldı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın konvoyuna saldırı girişimi

  Kıbrıs sorunuyla ilgili konferans vermek amacıyla İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Cumhurbaşkanı Tatar’ın konvoyuna dün bir grup saldırı girişiminde bulunmuştu. Kings College'da konferansa giden Tatar’ın aracının önü Yunan öğrenci grubu tarafından kesilmek istenmişti. Ellerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan bayrağı bulunan grup, Tatar’ın konvoyunun geçişi sırasında “Kıbrıs Rum'dur Tatar'a ölüm” ve "Türkiye Kıbrıs’tan dışarı" sloganları atmıştı.

  Türkler alkışlarla gruba tepki göstermişti

  İngiliz polisi, protestocu gruba müdahale ederken, olay yerinde bulunan Türkler de alkışlarla protestocu gruba tepki gösterdi.

  “Biz haklı davamızı anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Tatar, "Rumlar ortalığı karıştırdı. İdareye baskı yaptılar. 'Kıbrıs Rum'dur Tatar'a ölüm' sloganları ile önümüzü kestiler. Polisler olmasa saldıracaktılar. Biz haklı davamızı anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Her platformda davamızı anlatacağız" demişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow