Kundaklama olayları Başbakan'ın gündeminde

Kundaklama olayları Başbakan'ın gündeminde

Kundaklama olayları Başbakan'ın gündeminde

Son dönemde İstanbul'da 39 araç kundaklandı. Konuyu AKP grubuna taşıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mal güvenliğini sağlamak görevimiz. Ne gerekiyorsa yapılacak" dedi.

AKP grubuna hitap eden Başbakan Erdoğan, dün gece itibarıyla kundaklanan araç sayısının 39'a yükseldiğini belirtti.
 
Erdoğan, "Bu araçların sahiplerinin ne günahı var? Bu araçlar kimindir, neyin nesidir? Niye bunlar yakılıyor? Bunları yakanları bir vatandaş olarak bağışlama hakkımız olabilir mi? Hele hele, işin idari noktasında bulunanlar olarak buna seyirci kalmak mümkün olabilir mi?" sorularını yöneltti.
 
Doğup büyüdüğü yer olan Kasımpaşa'da molotofkokteylleri ve bombalarla halkı sürekli taciz edenler olduğunu, polisin bu kişilere tüm imkanlarını seferber ettiğini söyleyen Erdoğan, "Bunlara 'polis niçin böyle davranıyor' deme hakkımız var mıdır?" ifadesini kullandı.
 
"Bu hassasiyetler ister istemez halkta ve bizde birşeyler meydana getiriyor" diyen Erdoğan, duygusal davranmayacaklarını, ancak gereken neyse de yapacaklarını belirtti.
 
Erdoğan, bu olayları gerçekleştirenlere "masum" ve "mazlum" demenin, "mağdur" durumdaki insanlara haksızlık olacağını belirtti.
 
Sınır ötesi operasyon ve sivil ölümleri iddiası
 
Sınır ötesi operasyon konusuna da değinen Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne duyduğu saygının bir kez daha altını çizdi ve tek hedefin terör örgütü PKK olduğunu yineledi.
 
Erdoğan, terörle mücadele için Irak nezdindeki çalışmalarının da sonuçsuz kaldığını vurguladı.
 
Erdoğan, masum vatandaşlara, güvenlik güçlerine silah doğrultana, kurşun sıkana "kader kurbanı" gözüyle bakarak müsamaha gösteremeyeceklerini belirterek, "Türkiye'nin teröre karşı kendini savunma hakkı tartışılmazdır. Şu anda yapılan operasyon da bu hakkın kullanılmasından ibarettir" dedi.
 
"Şu andan itibaren kim, nasıl değerlendirirse değerlendirsin; biz, hava harekatıydı, kara harekatıydı, ne gerekiyorsa bunların hepsini uluslararası hukukun verdiği yetkiler çerçevesinde kullandık, kullanıyoruz ve kullanacağız" diyen Başbakan, "Asla sivil hedefler bizim hedefimiz haline gelmemiştir, gelmeyecektir" diye konuştu.

Hedeflerin terör kampları olduğunu kaydeden Erdoğan, "Her kim, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta yaşayan sivillere zarar verdiğini, zarar vereceğini söylüyorsa yalan söylüyor" dedi.
 
Erdoğan, Türkiye'nin bu operasyonla ilgili daha önce hiç olmadığı kadar büyük destek gördüğünü vurguladı.
 
Muhalefetin "terörle mücadeleyi küçümseyen ifadeleri"nin ise düşündürücü olduğunu belirten Başbakan, "Bunların üretebilecekleri bir projeleri yok" eleştirisinde bulundu.

Erdoğan, "Yıllar yılı bu ülkede sadece avara kasnak gibi bu işte dönüp durdunuz, bir yere varamadınız. Devamlı tahrik eden taraf oldunuz. Biz, tahrik eden taraf değil, problem çözen taraf olacağız" diye konuştu.