Kur baskısına karşı milli para alternatifi

Kur baskısına karşı milli para alternatifi

Kur baskısına karşı milli para alternatifi

NATO zirvesi sonrası Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi alanında atılan adımlar ve planlamalar hakkında da bilgi verdi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik müjdesi

Gösteriler Bağdat'a yayılınca interneti kestiler

Son dönemde döviz kurlarındaki artışın ekonomi üzerindeki baskısına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli parayla ticaret yaklaşımını dile getirdi.

Kur baskısına karşı milli parayla ticaret

(Gümrük birliğinin güncellenmesi) Bu noktada Türkiye’ye yönelik çok da olumlu bir yaklaşım söz konusu değil. Sadece Türkiye’nin masada olması gereğini, gerçeğini kabul etmiş vaziyetteler. Ama yeni yönetim sistemiyle neticeler alınmaya başladığı andan itibaren süreç daha farklı işleyecektir.

Kur baskısı sadece Türkiye için değil, her yer için geçerli. Kur baskısı denen olayı frenleyebilecek olan en iyi araçlardan biri, uluslararası platformda milli paralarla ticaret yapmaktır. Bunu Rusya ile konuştuk, kısmen başladık. İran ile kısmen başladık. Çin ile de konuşuyoruz. Alışverişi milli paralarla yaptığımız oranda kur baskısı da azalacaktır. Ama bunu tümüyle sıfırlamak tabii ki mümkün değil.

Söylem birliği çok önemli

(IMF Sözcüsü’nün “Türkiye kararlı görünüyor” açıklaması) O tabii ki tartışmasız. Makro ve mikro ekonomik dengeler anlamında hassasiyetimizi korumaya devam edeceğiz. Ekonomide söylem birliği de çok önemli. Her ağızdan ayrı bir ses çıkmamalı. Olumsuzluklara fırsat vermeyeceğiz.

'Mülteci fonlarında sözlerini tutmadılar'

Sayın Merkel ile ikili ilişkilerimizi, Avrupa Birliği sürecini ve bölgesel konuları ele aldık. İkili ekonomik ilişkilerimizin özellikle geliştirilmesini aramızda değerlendirdik. Görüşmemizde, 18 Mart Mülteci Anlaşması gereği Türkiye’ye aktarılması gereken fonlar da gündeme geldi. Biz bu fonların bize aktarımının hızlandırılması gerektiğini söyledik. Biliyorsunuz 3+3 milyar Avro gibi bir rakamdı. Bunun birinci dilimiyle ilgili verilen söz maalesef henüz yerine getirilmedi. O da zaten 957 milyon Avro. Bunlar zaten harcanan rakam. Ama bunun dışındaki dilim maalesef verilmedi. İkinci dilim zaten ortada yok. 3 milyar Avro ise şu anda onların verilmesinin gerektiğini söyledik. Bunları Sayın Merkel’e söylediğimiz gibi Sayın İtalya Başbakanına da söyledik, aynı şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron’a da söyledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı