Kurban Bayramı ayın kaçında? Diyanet Takvimi: 2020 Kurban Bayramı tarihi

Kurban Bayramı ayın kaçında? Diyanet Takvimi: 2020 Kurban Bayramı tarihi
BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK? Bayramın cuma günü başlayıp pazartesi günü tamamlanacak olması nedeniyle bayram tatilinin 9 güne çıkarılması durumu şimdilik mümkün görünmüyor. Ancak konuyla ilgili resmi açıklama önümüzdeki günlerde yapılacak.

Hicri takvimde Zilkade ayının başlamasıyla birlikte gözler Zilhicce ayının 10. Günü kutlanmaya başlanan Kurban Bayramı tarihine çevrildi. Peki, 2020 Kurban Bayramı ne zaman? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi Kurban Bayramı tarihi…

Kurban bayramı ne zaman? Ayın kaçında? Zilkade ayının sonlarına gelinmesiyle birlikte bayramla ilgili plan kuranlar ve tıpkı Ramazan Bayramı öncesinde olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde ikramiye alacak olan emekliler bu sorunun cevabını merak ediyor. Bilindiği üzere Kurban Bayramı Hicri Zilkade ayından sonra gelen Zilhicce ayının 10. Günü kutlanmaya başlanıyor. Peki, Kurban Bayramı en zaman? İşte, 2020 Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ile ilgili merak edilen detaylar…

İKRAMİYE NE ZAMAN YATACAK

Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. 30 Temmuz ise Arife günü. Piyasalardaki canlanmaya destek ve kurban ihtiyaçlarının erkenden giderilmesi için ikramiyelerin bu tarihten önce ödenmesi bekleniyor. Korona günlerinde olduğu gibi takvimin erkene çekilmesi muhtemel

Takvimde değişiklik olmazsa ikramiyeler en geç 27-30 Temmuz arasında emeklilerin hesabında olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen hafta katıldığı bir programda konu gündeme gelince, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gereken çalışmayı yaparız. Takvime göre yapılan çalışma sonucunda erken de ödeme olabilir” demişti.

EMEKLİ İKRAMİYESİ EN KADAR OLACAK?

2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olmuştu. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, 118 lira zam gelecek ve emeklilere ödenecek tutar 1.118 liraya çıkacak.

Yüzde 22.58’lik yeniden değerleme oranı baz alınırsa ikramiye 1.225 liraya çıkabilir.Emekli hayattaysa ikramiyeyi tam (1.000 lira) alıyor. Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor.

Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa maaş ödeniyorsa; 1.000 TL tutarındaki ikramiye hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor.

Bir işte çalışmadığı, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini alan dul eşe ise 750 lira ikramiye ödenecek.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS