hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuşadası'na ilk kez gelen kruvaziyer 3 bin 750 turist getirdi

  Kuşadasına ilk kez gelen kruvaziyer 3 bin 750 turist getirdi
  expand
  KAYNAK DHA

  Aydın'ın Kuşadası ilçesine 'Sun Princess' 3 bin 750 turist getirdi. Yolcu gemisinin Kuşadası’na ilk seferi olduğu belirtildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuşadası'na 345,3 metre uzunluğunda Panama bayraklı 'Sun Princess' isimli yolcu gemisi Kuşadası Ege Port Limanı'na geldi. Gemi içerisinde ağırlıklı olarak ABD’li olmak üzere 3 bin 750 yolcunun bulunduğu belirtildi. Yolcular, halk oyunları ekibi ve Kuşadası Belediyesi Bandosu karşıladı. Yolcular, tur operatörünün koordinesinde otobüslerle Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi ile tarihi ören yerlerine götürüldü. Tur programına katılmayan turistler ise Kuşadası'ndaki çarşıda gezip, alışveriş yaptı. Kruvaziyer şirketinin yönetim kurulu başkanı John Padgett de ilk sefer dolayısıyla gemide kent protokolünü ağırladı. Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk gemiyi gezdi.

  '1 MİLYON YOLCUNUN GELMESİNİ BEKLİYORUZ'

  Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanlar Bölge Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, "'Sun Princess' isimli gemi dünyanın en yeni ve en büyük gemilerinden bir tanesi. İtalya’da üretildi ve geçen hafta denize indirildi. Kuşadası'nı ilk seferi için uğrak bir liman olarak seçmesi bölgenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu gemi, Kuşadası'na 2024 kruvaziyer sezonunda 4 sefer daha gerçekleştirecek. Kuşadası Limanı, ülkemizin en fazla gemi ve yolcu gelen limanı. Geçen yıl 530 gemi seferiyle 780 bin yolcuya ev sahipliği yaptı. Buna ilaveten 130 bin feribot yolcusuyla bu sayı 910 bine ulaştı. 2024 yılında 550 gemi seferiyle yaklaşık 1 milyon yolcunun gelmesini bekliyoruz. Bu sayının 850 bini kruvaziyer yolcusu, 150 bini de feribot yolcusu olacaktır" diye konuştu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow