KYK yurt başvuruları ne zaman bitecek, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

KYK yurt başvuruları ne zaman bitecek, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Yurt başvuruları geçtiğimiz günlerde erişime açılmış ve yerleştirme sonuçlarında herhangi bir üniversiteyi kazanan öğrenciler için süreç başlamıştı. Peki, KYK yurt başvurularında son gün ne zaman, sonuçlar hangi tarihte açıklanacak?

KYK yurt başvuruları ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yapılmış ve başvuruların alınacağı tarihler duyurulmuştu. 19 Ağustos’ta başlayan başvuru süreci bir süre daha devam edecek. Yaklaşık 1 hafta devam edecek olan başvurular 26 Ağustos’ta tamamlanacak.


Başvuruları işleme alınan adaylar arasından yapılacak inceleme sonrasında asil ve yedek adaylar belirlenecek. Asil adaylar direkt olarak yurtlara kayıtlarını yaptırırken yedek sıradakiler ise kendilerine sıranın gelmesini bekleyecek.


SONUÇLAR NE ZAMAN  AÇIKLANACAK?


Sonuçların açıklanma tarihi ile ilgili net bir açıklama yapılmasa da 2 hafta içerisinde öğrencilerin başvurularının tamamlanması ve adaylara sonuçların duyurulması bekleniyor. Yani 26 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında sonuçların erişime açılacağı tahmin ediliyor.


YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


KYK yurt başvurusu için öncelikle bir E-devlet şifresine ihtiyaç duyulacak. E-Devlet şifresi PTT aracılığıyla temin edilebilecek. E-Devlet şifresinin ardından öğrenciler, E-Devlet üzerinden yer alan yaklaşık 10 adımlık işlemleri tamamlayacak. Bu işlemler arasında gelir durumu, aile bilgileri, öğrenim bilgileri de yer alacak. Tüm bilgilerin girilmesiyle birlikte işlem tamamlandırılacak ve başvuru numarası ile sonuçlar KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden ilerleyen günlerde öğrenilebilecek.


YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ...


BAŞVURUDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


1.Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyip kavradıktan sonra cevaplayınız.


2.Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engelleyeceğinden bildirimlerinizi gerçeğe uygun yapınız.


3.Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.


4.Bekârsanız anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edileceğinden bilgileri tam ve doğru olarak giriniz.


5.Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS