hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KYK yurt yedek sırası nedir, ne demek? GSB KYK yedek sırası nasıl öğrenilir?

  KYK yurt yedek sırası nedir, ne demek GSB KYK yedek sırası nasıl öğrenilir
  expand

  KYK yurt sonuçları açıklaması sonrası bazı öğrenciler yedek sırada kaldılar. Peki, kayıt için yedek sıranın kendilerine gelmesini bekleyecek olan öğrenciler için KYK yedek sırası nasıl öğrenilir? Tam olarak KYK yedek sırası ne demek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurt başvuru sonuçları 16 Eylül’de erişime açıldı. Adaylar e-devlet üzerinden sorgulama işlemlerine başladı. Sorgulama sonrası bazı adaylar kesin kayıt hakkı elde ederken bazı adaylar de yedek sıraya kaldı.

  KYK YEDEK SIRASI NEDİR, NE DEMEK?

  KYK yurt sonuçları açıklamasında maddi duruma göre ve belirli kriterlere göre yapılan sıralandırma sonrasında asil sıra ve yedek sıra belirleniyor. Asil sıra direkt olarak kayıt yaptırma hakkı kazanırken yedek sırada bulunanlar sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

  Kayıt hakkı kazandığı halde kayıt yaptırmayanlar ve yurtlardan ayrılanlar oldukça yedek sıradaki kişilere sıralar geliyor.

  KYK YEDEK SIRASI NASIL ÖĞRENİLİR?

  KYK yedek sırası öğrenmek için GSB’nin sonuç sayfasından sorgulama yapmak gerekiyor. Bakanlıkça belirlenen tarihlerde yedek alım sonuçları açıklanmaktadır. Sonuçların http://sonuc.gsb.gov.tr internet adresinden takip edilmesi gerekmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow