LGS 2. tercihleri son tarih: Lise nakil işlemleri sayfası (e-Okul)

LGS 2. tercihleri son tarih: Lise nakil işlemleri sayfası (e-Okul)

LGS 2. tercihleri yani lise nakilleri başladı. Tercihlerin başlaması ile birlikte ikinci defa tercih yapmak isteyen öğrenciler lise nakil tarihlerini ve LGS 2. tercihleri son tarihini merak ediyor. Öte yandan e-Okul LGS tercih sayfası da öğrenci ve veliler tarafından merakla araştırılıyor. Peki, lise nakilleri ne zaman sona erecek? İşte merak edilen soruların cevabı…

Lise nakilleri başladı. LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından istediği liseye yerleşemeyen öğrenciler şanslarını lise ikinci nakillerinde deniyor. Süreç içerisinde ne çok merak edilenler arasında ise LGS 2. tercihlerinin ne zaman sona ereceği sorusunun cevabı var. Peki, LGS 2019 tercihleri ne zaman sona erecek? İşte merak edilen soruların cevabı…

LİSE NAKİL TARİHLERİ

Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları, yani lise 1. nakilleri (LGS ek tercihleri)  29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. Başvuruları 5-8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos'ta belli olacak.

Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

LGS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

LGS tercihleriyle ilgili detaylar lise tercih kılavuzunda yer aldı. Kılavuzdaki bilgiler ışığında öğrenciler ve onlar adına velileri ikinci lise tercihlerini yapacakları. İşte kılavuzda yer alan LGS 2. tercihleriyle ilgili detaylar…

Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi tercihlerini bugünden itibaren 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

 tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3'er tercih yapılabilecek.

YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ ŞART

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ DE SEÇİLEBİLECEK

Öte yandan, öğrenciler istemeleri halinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek. Tercihler, Bakanlığın "http://www.meb.gov.tr" veya "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos'ta açıklanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS