LGS 2019 başvuru süreci uzadı! MEB LGS başvuruları nasıl yapılır?

LGS 2019 başvuru süreci uzadı! MEB LGS başvuruları nasıl yapılır?

MEB Liselere Geçil Sınavı başvuru süreci ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada LGS son başvuru tarihinin 17 Nisan’a kadar uzatıldığı belirtildi. Peki, LGS başvuruları nereden ve nasıl yapılır?

2019 LGS için geri sayım sürerken başvuru sürecinde önemli bir değişiklik yaşandı. Daha önce 14 Nisan 2019 Pazar günü sona ermesi beklenen başvurular MEB tarafından uzatıldı. Yapılan son açıklamaya göre Liselere Geçiş Sınavı başvuruları 17 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 17:00’ye kadar uzatıldı.


1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sınavı’nın sonuçları ise 24 Haziran 2019 tarihine açıklanacak.


LGS BAŞVURU ŞARTLARI NELER?


Liseye Geçiş Sınavı başvuru şartlarını içeren LGS 2019 kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yayınlanan kılavuza göre başvuru şartları şöyle:  • Resmî ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları Öğrencilerinin Başvuru Şartları 2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

  • Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8‘inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

  • Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları 2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

  • "Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

  • Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir."


BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...


Özetleyecek olursak öğrenciler veya öğrenciler adına velileri e-Okul sistemi üzerinden 17 Nisan tarihine kadar LGS'ye başvurabilecekler. Ancak öğrencilerin bilgilerini okul müdürlüklerine güncelletmeleri gerekmektedir.


LGS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…


LGS SINAV YERLERİ (BELGELERİ) NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 


LGS sınav yerleri; yine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan kılavuza göre 22 Mayıs tarihinde öğrenci ve velilerin erişimine açılacak.


Öte yandan LGS sonuçları ise 24 Haziran tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS