hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS öncesi nasıl beslenilmeli?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Liseye Geçiş Sistemi sınavına sayılı günler kaldı, yaklaşık 1 milyon öğrenci 2 Haziran Pazar günü sınava girecek. Peki öğrenciler kalan günlerde nasıl beslenmeli? Hangi yiyeceklerden uzak durmalı? Diyetisyen Ceren Kaplan’a sorduk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS sınavına sayılı günler kaldı. 8’inci sınıf öğrencileri için geri sayım sürüyor. Uzmanlara göre, sınav öncesi beslenme düzeni de önemli.

  Liseye Geçiş Sistemi sınavı 2 Haziran Pazar günü saat 9.30'da başlayacak. Öğrenciler, Türkçe – matematik - inkılap tarihi - din kültürü ve ahlak bilgisi - yabancı dil ve fen bilgisi testlerinde, toplam 90 sorudan sorumlu olacak.

  LGS öncesi nasıl beslenilmeli

  Öğrencilerin sınav öncesi konulara hazırlığı kadar önemli bir diğer konu da beslenme düzenleri.

  Diyetisyen Ceren Kaplan konuyla ilgili, “Mümkün olduğunca bilmediğimiz besinlerden uzak durmalıyız. Ev yemekleri tercih etmemiz bizim için daha iyi, dışarı çıkınca bize hiç dokunmayacak besin farklı yapılmıştır dokunabilir ama dışardan tercih edeceksek de paketli ürünler tercih etmemiz bizim için daha iyi” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaplan ayrıca et-tavuk gibi kolay bozulabilen gıdalardan sınav öncesinde uzak durulmasını önerdi. Peki, sınav sabahı nasıl kahvaltı edilmeli?

  LGS öncesi nasıl beslenilmeli

  “Bir karşılayabiliriz bir süt grubumuz olabilir eğer size dokunmuyorsa, gaz problemi yapmıyorsa. Peynir olabilir, meyve sebze grubu domates, salatalık olabilir istediğimiz tercih edebiliriz ve bir tahıl grubu bizim için önemli.”

  Öte yandan, sınav sırasında tuvalet ihtiyacı oluşabileceğinden çok fazla kahve, çay gibi içeceklerin tüketilmesi de önerilmiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow