LGS'de ilk oturum başladı

LGS'de ilk oturum başladı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Bir milyondan fazla 8’inci sınıf öğrencisinin gireceği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün 09.30 itibari ile başladı. Depremden etkilenen 10 il dahil olmak üzere 81 ilde düzenlenen ve sınavda adaylar, 90 soru için iki oturumda 155 dakika boyunca ter dökecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adaylar, 75 dakika sürecek birinci oturumda sözel alandan; 20 Türkçe, 10 T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi ve 10 yabancı dil olmak üzere toplam 50 soru yanıtlayacak. 11:30’da başlayacak ve 80 dakika sürecek ikinci oturumda ise sayısal alanda 20 matematik ve 20 fen bilimleri olmak üzere toplam 40 soru var. Bu yıl sınavdaki sorular, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle alınan karar doğrultusunda 8’inci sınıfın yalnızca birinci dönem müfredatına ait konulardan oluşacak. Benzer bir karar daha önce 2020 yılında Kovid-19 pandemisi döneminde alınmış, sorular o yıl yapılan sınavda da 8’inci sınıfın birinci dönem müfredatından gelmişti.

İLK 30 SON 15 DAKİKA ÇIKIŞ YOK

Adaylara sınava en geç yarım saat kala sınav merkezinin önünde hazır bulunulmaları tavsiye ediliyor. Sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde gelen adayların katılımına izin verilecek ancak ek süre tanınmayacak. Saat 09:45’ten sonra gelen adaylar ise sınava alınmayacak. Her sınav merkezinde, başlama ve bitiş saatleri öğrencilerin görebileceği şekilde tahtaya yazılırken, sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında sınav salonundan çıkılamayacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber