Liseli Ömer Barış Topkara'yı öldüren polise 11 yıl 8 ay hapis

Liseli Ömer Barış Topkara'yı öldüren polise 11 yıl 8 ay hapis

Esenyurt'ta 10 ay önce 16 yaşındaki lise öğrencisi Ömer Barış Topkara'yı silahla vurarak öldüren polis memuru H.D.S. 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık polise "kasten öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, "haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimi uygulayarak cezayı düşürdü. Heyetteki hakimlerden biri polise verilen cezaya bir diğeri de indirim uygulanmasına muhalefet etti.

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık H.D.S. ile taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı İlhami Yılmaz, Cumhuriyet Savcısı'nın duruşma arası esas hakkındaki mütalaasını açıkladığını hatırlatarak sanık H.D.S.'ye söz verdi.


'Öldürme kastıyla hareket etmedim'


Söz alan sanık H.D.S. de mütalaayı kabul etmediğini belirterek, şunları söyledi: "Ben yaralama ya da öldürme kastı ile hareket etmedim. Ben muhafaza altına almak, görevimi ifa etmek için hareket ettim. Kesinlikle burada kasti bir olay yoktur. Olay sonrası kamera görüntülerinde görüldüğü gibi üzüntüden bayıldığım da görülmektedir. Çok üzgünüm. Aileye başsağlığı diliyorum. Kesinlikle öldürme kastıyla hareket etmedim. Aniden gelişti öngörülebilir bir şey değildir" diye konuştu. Avukatları, öldürme kastıyla hareket etmediğini belirttikleri müvekilleri H.D.S.'nin tahliyesini talep etti. Son sözü sorulan sanık H.D.S. de "Kasten kesinlikle yapmadım."


isteniyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS