hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Madencileri ziyaret eden CHP heyetiyle polis arasında arbede

  Madencileri ziyaret eden CHP heyetiyle polis arasında arbede
  expand
  KAYNAKGürkay Gündoğan/ Zonguldak-DHA

  Polis, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki heyetin, Zonguldak'ta ücretleri ödenmediği için ocaktan çıkmayarak açlık grevi yapan madencilerle görüşmesini engelledi. Polis ile Ağbaba ve diğer milletvekilleri arasında arbede yaşandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kilimli ilçesi Gelik beldesinde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, geçen 4 Nisan'da iş bıraktı. 13 Nisan'da ise şirkete "Paralel Devlet Yapılanması" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında kayyum atandı. Sonraki süreçte çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçilerden 85'i, geçen 18 Mayıs'ta maden ocağına girerek dışarıya çıkmama eylemi başlattı. Eylemlerinden bir gün sonra açlık grevine de başlayan işçilerden 56'sı sağlık sorunları nedeniyle eylemi bırakmak zorunda kaldı. 29 işçi maden ocağındaki eylemlerine devam ediyor.

  Madenciler 1 haftadır madenden çıkmıyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın başkanlığında Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'dan oluşan heyet, maden işçileriyle görüşmek için kömür ocağına gitti. Kömür ocağı girişinden 100 metre ilerideki polis barikatının önünde bekleyen aileler ve diğer işçilerin karşıladığı CHP heyeti, ardından eylem yapan işçilerin yanına gitmek istedi.

  Polis, sadece CHP heyetinin kömür ocağı önüne geçişine izin verdi. Ocak önünde bekleyen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, CHP heyetinin ocak içine girişine izin vermedi. İşçilerle görüşme taleplerini yineleyen Ağbaba, telefonla Vali Ali Kaban ile görüştü. Vali Kaban'ın da olumsuz yanıt vermesi üzerine CHP heyeti, polis barikatının önünde bekleyen aile ve basın mensuplarının yanına geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 2 yaralı

  Polisin işçilerle görüşmelerine izin vermediğini anlatan Ağbaba şunları söyledi:

  "Bedenlerini ekmekleri için açlığa yatırmış arkadaşlarımızla görüşme talebimizi ilettik. Maalesef hem emniyet müdürü ve Vali bize bu izni vermedi. Burada izin alacak bir durumda yok ama maalesef hukukun olmadığı yerde eşkıyalık olur, terör olur. Burada bize uygulanan budur. Madene girmememize izin verilmemesi hukuksuzdur, keyfidir. Bunu burada kınıyoruz. Bunlar maalesef siyasetin emrine girmiş hukuk tanımaz kişilerdir. Biz bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulacağız. Vali telefonda dalga geçer gibi idare mahkemesine başvurun diyor. İdare mahkemesinden 15-20 gün sonra, 1 ay sonra cevap alın diyor. Bu çocukların canını kimse düşünmüyor. Bu insanlara bir şey olursa onların ölümünden vali ve emniyet müdürü sorumludur. Sayın vali ve emniyet müdürüne Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu TBMM'de hatırlatacağız."

  Açlık grevindeki 3 madenci daha rahatsızlandı

  Polis ile CHP arasında arbede

  Açıklamasının ardından tekrar maden ocağına gitmek isteyen Ağbaba ve milletvekillerine polis yine izin vermedi. Polis ile CHP heyeti arasında arbede yaşandı. Bu sırada işçiler de polis barikatını yıkmak istedi. Polisin, CHP heyetinin maden ocağının önüne gitmesine izin vermesiyle kalabalık sakinleşti. Ancak CHP heyetinin ocağa girmesine yine izin verilmedi. Bu sırada eylemciler arasında bulunan 38 yaşındaki Recep Çayırlı adlı maden işçisinin fenalaştığı bilgisi geldi. Maden ocağından çıkarılan Recep Çayırlı, sağlık ekipleri tarafından ambulansa alındı. Eşinin rahatsızlandığını öğrenen Sevda Çayırlı ise gözyaşlarına boğuldu. Sevda Çayırlı eşinin bulunduğu ambulansa alındı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Recep Çayırlı'nın tansiyonu düştüğü ve tedavisini devam ettiği öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ereğli'de yer altındaki madenci grevi büyüyor

  "CHP olarak konunun takipçiyiz"

  Tekrar ailelerin yanına gelen CHP heyeti adına açıklama yapan Ağbaba, işçilerin kömür ocağı girişinin 10 metre yakınına slogan atarak geldiklerini ve uzak da olsa bir temas sağladıklarını söyledi. Sorunu çözmek için geldiklerini ifade eden Ağbaba, şunları anlattı:

  "Buraya sorunu çözmeye geldik. Burası bir iş ve ekmek meselesi. Burada işçi arkadaşlarımızla konuşup açlık grevini bitirmeleri için geldik. Açlık grevi o insanlara zararı olur. Maalesef emniyet müdürü ve valinin hukuk tanımaz keyfi uygulaması sonucu içeri girmemiz engellendi. Bu konuda gerekli hukuksal başvuruları yapacağız. Bunun peşini bırakmayacağız. İşçilerle aramızda 10 metre varken görüştük. Onlara aş ve çocuklarını beklediğini söyledim. Açlık grevini bırakmalarını istedim. Gerekirse TBMM önünde bizim yatacağımızı söyledim. 'Haklıyız kazanacağız' diyorlar. Bir sıkıntıları yok gibi gözüküyor. İnşallah bu sorunu çözeriz. Eylemi devam ettirmeye kararlılar."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aileler ve işçilerle görüşen CHP heyeti ardından maden ocağından ayrıldı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow