Maske takma zorunluluğu getirilen iller hangileri? 48 ilde yasaklandı!

Maske takma zorunluluğu getirilen iller hangileri? 48 ilde yasaklandı!

Maske takma zorunluluğu getirilen iller hangileri? 48 ilde yasaklandı!

Maske takmanın zorunlu olduğu illere İstanbul, Ankara ve Bursa da eklendi. Toplamda 48 ilde koronavirüs tedbirleri kapsamında maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı. Peki, maske zorunluluğu getirilen iller hangileri ve maske takmamanın cezası ne kadar?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde önemli tedbirler alınmaya devam ediyor. İl Hıfzısıhha Kurulu kararları da bulunan ile özel olarak ekstra tedbirler uygulamaya alabiliyor.

Vaka sayılarının yeniden binin üzerine çıkmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde ilk etapta 42 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmıştı. Ardından bu illere Bitlis ve Yalova’nın da eklenmesiyle birlikte sayı 44’e yükselmişti. Son olarak İstanbul, Ankara ve Bursa’da da maskesiz dışarı çıkmanın yasaklanmasıyla birlikte sayı 48’e çıktı. Peki, hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak?

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLEN İLLER

Toplamda 44 ilde maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı. Maskesiz dışarı çıkmanın yasak olduğu iller şöyle; Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Bitlis, Denizli, Düzce, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Tokat, Uşak, Yalova. Ve Zonguldak.

Bu illerde maske takmayan kişilere idari para cezası uygulanabilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “maskesiz dolaşanları, maske takıyormuş gibi yapanları uygun dille uyaralım” ifadelerine yer vermişti.