hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Maske takma zorunluluğu getirilen iller hangileri? 48 ilde yasaklandı!

  Maske takma zorunluluğu getirilen iller hangileri 48 ilde yasaklandı
  expand

  Maske takmanın zorunlu olduğu illere İstanbul, Ankara ve Bursa da eklendi. Toplamda 48 ilde koronavirüs tedbirleri kapsamında maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı. Peki, maske zorunluluğu getirilen iller hangileri ve maske takmamanın cezası ne kadar?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde önemli tedbirler alınmaya devam ediyor. İl Hıfzısıhha Kurulu kararları da bulunan ile özel olarak ekstra tedbirler uygulamaya alabiliyor.

  Vaka sayılarının yeniden binin üzerine çıkmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde ilk etapta 42 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmıştı. Ardından bu illere Bitlis ve Yalova’nın da eklenmesiyle birlikte sayı 44’e yükselmişti. Son olarak İstanbul, Ankara ve Bursa’da da maskesiz dışarı çıkmanın yasaklanmasıyla birlikte sayı 48’e çıktı. Peki, hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak?

  MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLEN İLLER

  Toplamda 44 ilde maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı. Maskesiz dışarı çıkmanın yasak olduğu iller şöyle; Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Bitlis, Denizli, Düzce, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Tokat, Uşak, Yalova. Ve Zonguldak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu illerde maske takmayan kişilere idari para cezası uygulanabilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “maskesiz dolaşanları, maske takıyormuş gibi yapanları uygun dille uyaralım” ifadelerine yer vermişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow