hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mavi Vatan’a derin kulak

  Mavi Vatan’a derin kulak
  expand

  ASELSAN, Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünde donanmaya deniz altı savunma harbinde önemli bir yetenek kazandırdı. Türkiye’nin ilk millî ufuk ötesi deniz altı savunma harbi sonarı Düşük Frekanslı Aktif Sonar Sistemi (DÜFAS), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen DÜFAS, denizaltı ve torpido gibi tehditlerin uzun mesafelerden tespit edilmesini sağlıyor. DÜFAS, üstün teknolojisi ile Mavi Vatan’da donanmanın gücünü artıracak.

  DÜFAS; akustik sinyalleri aktif sonar bileşenleri aracılığıyla yayımlıyor. Sinyalin hedeflerden yansımalarını pasif sonar ile toplayarak uzun menzilde, yüksek doğrulukta su altındaki tehditlerin tespitini ve takibini mümkün kılıyor. DÜFAS ile düşman denizaltıları, Türk Donanması için bir tehdit olmaktan çıkıyor.

  Sistem, denizaltı gibi tehditlerin tespitine ek olarak, pasif sonar modunda ortam gürültülerini dinleyerek torpido gibi tehditlerin de tespitini yapıyor. Torpido tehdidi algıladığında karşı tedbir ekipmanlarını devreye sokarak riski ortadan kaldırıyor.

  DERİNGÖZ GÖREVE HAZIR!

  ASELSAN’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk otonom sualtı aracı DERİNGÖZ’ün de dalışlı testleri başarıyla tamamlandı.

  Yüksek manevra kabiliyeti, hassas navigasyon yeteneği, özelleştirilebilir görev faydalı yükleri, optik ve sonar görüntüleme teknolojileri, kablosuz haberleşme altyapısı gibi özelliklerle donatılan, Türkiye’nin ilk otonom su altı aracı olan DERİNGÖZ, su altında araştırma, keşif ve gözetleme, mayın tespit, boru hattı inceleme, liman ve üs koruma gibi birçok alanda etkin bir şekilde kullanılabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SU ALTI OPERASYONLARINDA KRİTİK ROL OYNAYACAK

  Su altı operasyonları için sadece ihtiyaç karşılayan değil aynı zamanda ihtiyaç oluşturan bir araç olması planlanan DERİNGÖZ’ün bu özellikleriyle su altı operasyonlarında kritik bir rol oynaması bekleniyor.

  600 metre derinlikte çalışma yeteneğine sahip olan DERİNGÖZ, modüler sistem mimarisiyle dikkat çekiyor. Kablosuz haberleşme imkanı olan DERİNGÖZ’ün, ihtiyaca göre artırılabilir faydalı yük konfigürasyonları bulunuyor.

  DERİNGÖZ’ün, maksimum 5.5 knots hız ve 3 knots tarama hızıyla Mavi Vatan’da Türkiye’ye büyük bir güç çarpanı oluşturması bekleniyor.

  ASELSAN'DAN AÇIKLAMA

  ASELSAN tarafından yapılan açıklamada da, 'Derinlerin milli gözü göreve hazır! Ülkemizin ilk otonom hareket kabiliyetine sahip “DERİNGÖZ Otonom Sualtı Aracı”, yüksek manevra kabiliyeti, hassas navigasyon yeteneği, optik ve sonar görüntüleme teknolojileri sayesinde su altında araştırma, keşif ve gözetleme, mayın tespit, boru hattı inceleme, liman ve üs koruma gibi birçok kritik görevde kullanılabilecek. Hem askeri hem de sivil görevler için geliştirilen DERİNGÖZ’ün, ilk dalışlı sistem testleri başarıyla tamamlandı.' denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaynak: Milliyet / Aydın Hasan

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow