Meclis Başkanı Kurtulmuş'tan yeni anayasa açıklaması

Meclis Başkanı Kurtulmuş'tan yeni anayasa açıklaması

TBMM Başkanı Kurtulmuş: "Yeni bir anayasa yapmak Türkiye'nin boynunun borcudur. Bunun için hiçbir önyargı olmaksızın çalışmaları güçlü şekilde başlatarak sonuç almayı hedefliyoruz"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Yeni anayasa mecburiyeti ortadadır. Bu anayasadan kurtulmak durumundayız boynumuzun borcudur. Anayasa meselesi fantezi değil bir ihtiyaçtır bir gelenektir.” Gündeminde yeni anayasa vardı. “En büyük konsensusla yapılabilmesi önemli hassasiyetimiz olmalıdır. Muhalefete de tavsiyem ön yargısız, reddetmeksizin bu çalışmalara olumlu ve pozitif destek vermeleridir. Kendileri kazanır.”

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, 28. Yasama Dönemi’nin başlamasına kısa bir süre kala gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Yeni anayasa için Meclis’te toplantıların yapılacağını da belirtti. “Önümüzdeki haftalarda Meclis eski başkanlarımızı Türkiye’deki yüksek yargı mensubu arkadaşlarımızı ya ayrı gruplar halinde ya da bir masa etrafında toplayarak görüşlerini almak niyetindeyim.”

Meclis Başkanı, anayasa kadar önemli bir düzenlemeye Meclis içtüzüğünde yapılacak değişikliklere de dikkat çekti "Anayasadan önce Meclis içtüzüğünün çıkarılması mümkün" dedi.

İsveç'in NATO üyeliği için yeni yasama yılında gözler Meclis'te olacak. Peki meclisin tutumu ne olacak? “Bizim kategorik çekincemiz yok ama terör eylemlerine göz yummayı gözden geçirmeliler.”

Meclis Başkanı, HDP kapatma davası ile ilgili "bir eli dağda bir eli sandıkta olmaz." dedi. CHP'li Sezgin Tanrıkulu’nun TSK'ya yönelik sözlerini eleştirdi. “Sayın milletvekili keşke bu kadar rahat Türk Silahlı Kuvvetleri’ni töhmet altında bırakacak hem de elinde hiçbir bilgisi, belgesi olmaksızın bunu ifade etmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA