Meclis'te Canan Kaftancıoğlu gerginliği

Meclis'te Canan Kaftancıoğlu gerginliği

TBMM Genel Kurulunda, Canan Kaftancıoğlu'nun CHP İstanbul İl Başkanlığına seçilmesi gündeme geldi. HDP'nin kadına yönelik şiddete ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında AK Partili CHP'li ve HDP'li vekiller arasında tartışma çıktı.

HDP'nin kadına yönelik şiddete ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesine dair grup önerisi üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığına seçilen Canan Kaftancıoğlu'na dünden beri çirkin bir saldırı yürütüldüğünü, kendisine ait olmadığı net olmasına rağmen bir eylemden, bir kadının fotoğrafının sergilendiğini belirtti. Kerestecioğlu, AK Parti Genel Başkanının da buna itibar ettiğini ileri sürdü.


"Kadınların ayağı kaydırılmaya çalışılıyor"


Siyasetin içinde sürekli şiddet olduğunu savunan Kerestecioğlu, "Hele kadınlar söz konusu olduğunda, kadınlar bir adım öne çıktığında o şiddet sadece fiziksel şiddet olarak değil psikolojik şiddet, mobbing olarak da çok daha fazla körükleniyor. Kadınların ayağı kaydırılmaya çalışılıyor, deniliyor ki 'Buraların hakimi bizleriz, sizlerin ne haddinize kadın partisi olmak, il başkanı ya da eşbaşkan olmak. " diye konuştu.


AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, sataşma gerekçesiyle söz alarak, "CHP İl Başkanını savunmak, herhalde HDP'ye kalmaz.  Cumhurbaşkanımız bazı değerlendirmelerde bulundu. Ortada vahim bir tablo vardır. Bununla ilgili zaten kararı verecek olan CHP'dir, bu bizimle ilgili mesele değildir ancak burada millete karşı söylenenleri de Meclis kürsüsünden, farklı platformlardan da dile getireceğiz." dedi.


"Yol arkadaşlığımız olamaz"


Kerestecioğlu da konuşmasında, kadın dayanışmasından bahsettiğini, Kaftancıoğlu'nu savunmanın kendisine düşmediğini ancak Meral Akşener ya da AK Partili kadınlara yönelik siyasette öne çıkmasına dair laflar edilirse bu kürsüden konuşacak olanın kendileri olduğunu söyledi.


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, "Size ne CHP'nin il başkanından, CHP'nin politikalarından. Sizin arkadaşınız, sizin Genel Başkanının yol arkadaşı Mehmet Cengiz değil mi  'Milleti bilmem ne yaparım...' diyen? Hangi yüzle CHP'ye, il başkanına dil uzatıyorsunuz." sözlerine Muş, "Bu kişiyle bizim bir yol arkadaşlığımız olamaz. Ne partimizde yöneticidir ne idareci ne de başka bir görevi vardır. Partimizle uzaktan yakından ilişkisi yoktur. " karşılığını verdi.


"Millete, vatana küfrediyorsa hesabını verecektir"


AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, CHP İstanbul İl Başkanlığına seçilen kişinin, kadınlığına yönelik bir saldırı olmadığını belirterek, "Cinsiyetçi yaklaşımla asıl ayrımı yapan sizlersiniz. Kadın, erkek kim olursa olsun bu millete, vatana küfrediyorsa hesabını verecektir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez olarak, Aylin Nazlıaka'yı partiden attınız, HDP niye bir şey söylemiyor." dedi.


 Sataşma gerekçesiyle söz alan Özkoç, "Milletvekillerimize uçan tekme atan sizin kadın arkadaşınızdır. Engelli bir milletvekili arkadaşımızı yerde sürükleyen sizin milletvekilinizdir." görüşünü savundu. Özkoç'un "Atatürk'ün annesine, manevi kızına yönelik sözler söyleyen sizler değil misiniz?" demesi üzerine Muş, CHP'nin sıkıştığında hemen Atatürk'ün arkasına sığındığını, Atatürk'ün yakasından düşülmesi gerektiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS