hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meclis'te yoğun mesai

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu hafta da yoğun mesaisi yaşanacak. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda devam edecek. Ayrıca öğretmenlere yönelik şiddeti önlemeye ilişkin kanun teklifi ile 9'uncu Yargı Paketi'nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yeni haftada yoğun bir gündem bekliyor.

  Bu çerçevede Meclis Genel Kurulu haftalık çalışmasına 11 Haziran Salı günü başlayacak. Genel Kurul, "Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi"nin görüşmelerini sürdürecek.

  Mecliste yoğun mesai

  Teklife göre, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olan, bu örgütlere yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan ya da kullandıran, bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilecek.

  Meclis'e sunulan kanun değişikliği teklifiyle, Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılacak sınavlarla ilgili her türlü açıklama, başvuru ve sınav sonuçlarının adaylara duyurulması, bakanlığın internet sayfasından yapılacak. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne, şehitlerin anne ve babaları da üye olabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mecliste yoğun mesai

  Değişiklikle birlikte ayrıca sözleşmeli erbaş ve erler, mesai sonrası görev yerlerinden ayrılırken, mesaiye gidiş ve gelişlerinde subay ve astsubay servislerini kullanabilecek. 1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele ise yaş şartı aranmaksızın kadın ve erkek 25 hizmet yılının tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

  AK Parti milletvekillerince hazırlanan Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu teklifi ile kamuoyunda "9. Yargı Paketi" olarak bilinen teklifin de Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Salı ve çarşamba günleri ise Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow