Son Dakika

Mehmet Muş kimdir, kaç yaşında, nereli? Mehmet Muş'un önceki görevleri!

A A

21.04.2021 - 07:41 Son Güncelleme:

Mehmet Muş, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Ticaret Bakanlığına atandı. Bu karar sonrasında Mehmet Muş'un biyografisi atama kararının ardından gündeme geldi.  Peki,  Mehmet Muş kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Ticaret Bakanlığı'na atanan Mehmet Muş'un hayatı..

Mehmet Muş kimdir, kaç yaşında, nereli? Mehmet Muş'un önceki görevleri!

Mehmet Muş kim sorusu Ticaret Bakanlığı atama kararı sonrasında merakla araştırılmaya başladı. Ticaret Bakanlığına AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş'un atandığı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Peki, Mehmet Muş kimdir? İşte hayatıyla ilgili detaylar..

MEHMET MUŞ'UN ÖNCEKİ GÖREVLERİ

Washington State University School of Economic Sciences’de ekonomi alanında yüksek lisans yapan Mehmet Muş özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak görev yapmıştı. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri gibi görevlerde yer alan Mehmet Muş İstanbul AK Parti İstanbul Milletvekili görevini yürütüyordu.

MEHMET MUŞ KİMDİR?

Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamladı.

Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlenen ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.

Muş, 2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. ve 27. dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri yapan Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

2014 yılında AK Parti MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulunan Muş, AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi. Muş, AK Parti Grup Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul Milletvekilliği görevini yürütüyordu. İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.