hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mehmet Şimşek kimdir? Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hangi görevlerde bulundu?

  Mehmet Şimşek kimdir Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hangi görevlerde bulundu
  expand

  Yeni Hazine ve Maliye Bakanı için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara çevrildi. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. İşte Mehmet Şimşek'e dair bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen ikinci tur seçimlerinde yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kabinede yer alacak isimler merak konusu olmuştu. 

   

  Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Nureddin Nebati 28. Dönem milletvekili seçimlerinde Mersin'den milletvekili seçilmişti. Bakan Nebati'nin vekillikten istifa edip yeniden bakan olup olmayacağı yeni kabinenin açıklanmasının ardından belli olacak. Bakan Nebati AK Parti’de İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Teşkilat Başkanlığı yapmış, AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçilmişti MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alan Bakan Nebati 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilmişti. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı'nın ardından bakanlık görevine de yükselen Nebati ekonomide önemli görevler üstlenmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MEHMET ŞİMŞEK KİMDİR?

  Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967'de Batman'da doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Mehdiye'dir. Ekonomist olan Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. Ankara, İstanbul, New York ve Londra'da uluslararası kuruluşlarda ekonomist, stratejist ve yönetici olarak çalıştı. "Emerging Markets" dergisi tarafından 2013 yılında "Yükselen Avrupa'da Yılın Maliye Bakanı" seçildi, aynı yıl "Foreign Policy" dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.

  23. Dönemde Gaziantep, 24. Dönemde Batman Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 61 ve 62. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow