Meteoroloji'den ''toz taşınımı'' uyarısı

Meteoroloji'den ''toz taşınımı'' uyarısı

Meteoroloji'den ''toz taşınımı'' uyarısı

Suriye üzerinden gelen toz bulutları nedeniyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Akdeniz 'toş taşınımı' nedeniyle sarıya büründü. Meteorolojiden uyarı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye üzerinden gelen toz bulutları nedeniyle sınırda yer alan Hatay'ın Yayladağı ilçesi sabah erken saatlerden itibaren sarıya büründü.

Toz taşınımı hayatı olumsuz etkiledi, kimi noktalarda görüş mesafesi düştü. Bazı vatandaşların tozdan etkilenmemek için maske taktıkları gözlendi.

Gaziantep'te etkili olan toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi.

Bu arada, toz bulutu nedeniyle Gaziantep kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi düştü. Araçların üzerilerinin toz katmanının sardığı kentte, gökyüzü adeta sarıya büründü. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşandı.

Gaziantep Havaalanı'ndan İstanbul'a planlanan 5 uçak seferi iptal edildi, Almanya-Gaziantep uçağı ise Hatay'a yönlendirildi.

Toz bulutu Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta da etkili oldu.

Sabah saatlerinden itibaren güneyden esen rüzgarla Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Adıyaman şehir merkezi ile Kahta ve Besni ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi 1 kilometreye kadar düştü. Bazı vatandaşların toz bulutu nedeniyle zor anlar yaşadıkları gözlendi.

Adıyaman Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, toz bulutunun 2 gün devam edeceğini belirtti.

Bu arada uzmanlar, yaşlı, çocuk ve solunum sorunu olanları, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.


Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Akdeniz'de "toz taşınımı" uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün ve yarın Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu'nun güneyinde toz taşınımı bekleniyor.

Bu nedenle, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve ulaşımda aksama gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.