Metin Feyzioğlu'ndan akademisyenler açıklaması

Metin Feyzioğlu'ndan akademisyenler açıklaması

Bildiri yayımlayan akademisyenlere ilişkin bazı çevrelerce tepki çeken açıklamalarının ardından yeniden konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "devleti yıkmayın" dediklerinde "faşist", "devlet hukuka uygun davranmalıdır" dediklerinde ise, "bölücülük" ile suçlandıklarından yakındı. Feyzioğlu, "Bu kadar keskinleşen, kutuplaşan bir ortamda iki kutubun amigoralarını ciddiye almayalım" dedi. Bildiriye katılmadığını yineleyen Feyzioğlu, akademisyenlere soruşturma açılmasını da eleştirdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, geçirdiği trafik kazasının sonucu uzun sürede komada kalan ve sağlığına kavuşup, hukuk eğitimini ve stajını tamamlayan Fulya Yalvaç'ın Erzurum'da avukatlık ruhsatını teslim aldığı törene katıldı. Feyzioğlu, Ankara'ya hareketinden önce havaalanında konuştu, akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisiyle ilgili önceki gün Çorum Barosu'nun düzenlediği bir törendeki tepki gören açıklamalarına yeniden değindi.

"Sadece devlete laf etmek olmaz"

Duruşlarının çok net olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, PKK'ya bir cümle dahi olumsuz bir şey söyleyemeden, sadece devlete yönelik sarf edilen ağır ifadeleri samimi bulmadıklarını söyledi. PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki terör eylemlerini sıralayan Feyzioğlu, "Her gün polisimizi, askerimizi şehit eden, vatandaşlarımızı öldüren terör örgütüne bir cümle dahi bir şey söyleyemeceksiniz, 'devlet şöyle yaptı böyle yaptı' diyeceksiniz. Bakın biz dün ne söylüyorsak, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Biz hukukçuyuz, avukatız. Devleti temsil edenlerin, kamu görevlilerin, güvenlik güçlerinin bu çerçevede hukuka aykırı bir davranışı varsa biz onu takip edelim, hep birlikte edelim" diye konuştu.

"Terörle mücadele hukuk içinde olmalı"

Terörle mücadelede devletin daima meşrutiyetini koruyarak hareket etmesi gerektiğini ilk kez kendilerinin söylediğini dile getiren Metin Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Terörle hukuk devleti dışına çıkılarak eğer bir mücüdele edilecekse, bunun devleti temellerinden yıkmak olduğunu da ifade ediyoruz. Çünkü hukuk dışına çıktığınızda terör örgütüne karşı en güçlü kozumuz olan meşruiyeti yitiririz. Bölücülere, ya da onlara sempati ile bakan, romantize eden mütareke dönemi kalıntılarına 'devleti yıkmayın' dediğimizde bize 'faşist' diye saldırıyorlar. 'Bu devlet hukuka uygun davranmalıdır. Daima hukuku üstün tutmalıdır' dediğimizde 'siz bölücülük yapıyorsunuz' diyorlar. Biz köprüyüz, biz her zaman doğruyu söylemekle yükümlü insanlarız. O yüzden bu kadar keskinleşen, kutuplaşan bir ortamda iki kutubun amigoralarını biz ciddiye almayalım. Bırakılım onlar birbirlerine sözlü saldırılara devam etsinler. Biz milletimizi, doğru ne ise, o konuda aydınlatalım. Hukukun üstünlüğü, demokrasi, devletin yıkılmaması, üstümüzde bir çatının, altımızda bir temelin bulunması."

Bildiriyi imzalanların hedef tahtasına konulması tehlikeli

"Aydınlar bildirisi" diye tanıtılan bildiriyi imzalayanlara karışmak istemediğini, herkesin ne istiyorsa yazabileceğini söyleyen Metin Feyzioğlu, bildiriye katılmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Katılmamız ve desteklememiz mümkün değil. Çünkü PKK'ya bir cümle eleştiri yok orada. Ama bu kişileri devletin en yetkili makamlarının hedef göstermesini ve canlarının da bu şekilde hedef tahtasına konulmasını çok tehlikeli buluyoruz. Hele hele böyle bir takım kabadayaların çıkıp en vahşi tehditleri savurması, devletin tıpkı PKK nasıl otoritesini hedef almışsa, bu tehditlerin de devletin otoritesini ağır şekilde hedef aldığını da herkes bilsin. Akılsız davranıldığında, gayrımeşru söylemlere girildiğinde ya da gayrimeşru davrananların üzerine hukuk dışı yol ile gidildiğinde, biliniz ki bundan en mutlu olan bölücü terör örgütü PKK olur."

"Türkiye Cumhuriyeti'ni terör örgütü ile eşit kefelere koydurmayız"

Şiddete başvurmayan, eline silah almayanları soruşturmalarla sıkıştırmanın ya da "yukarıdan gelen bir talimatla üzerlerine gidildiği algısını yaratmanın" hukuk devletine zarar verdiğini dile getiren Feyzioğlu şunları söyledi:

"Bugün ona yaparsınız yarın bir başkasına yaparsınız. Zerre kadar görüşlerine katılmıyoruz. Zerre kadar bizi temsil etmiyor. Ama insanları hedef gösteremeziniz. Bırakın söylesinler size bir zararı yok ki. Zaten ciddiye almayacaksınız. Eğer bir cevap verilecek ise düşünce ile cevap vereceksiniz. Eline silah almışın üzerine elbette hukuk devletinde de silahlı mücadele yapılır. Bunun aksini söyleyen 'PKK ile oturup müzakere edin, devlet de silah bıraksın' deyip eşit kefelere koyandır. Hayır kimse kusura bakmasın. Biz Türkiye Cumhuriyetini bir terör örgütü ile eşit kefelere koydurmayız."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS