Metris Cezaevi önünde "Gazetecilere özgürlük" eylemi

Metris Cezaevi önünde "Gazetecilere özgürlük" eylemi

Metris Cezaevi önünde "Gazetecilere özgürlük" eylemi

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) üyeleri, Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasını Metris cezaevi önünde protesto etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AB'den Türkiye'deki tutuklamalarla ilgili önemli açıklama

Özgür Gündem soruşturmasında jet iddianame

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılarak gazetenin bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlendikleri için "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Aziz Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu'nun serbest bırakılması için eylem yapıldı.

 Nesin ve Önderoğlu'nun tutulduğu Metris Cezaevi önünde toplanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) üyeleri, tutuklu gazetecilerin fotoğraflarını taşıdı.

Grup adına GÖP dönem başkanı Kadri Gürsel tarafından yapılan açıklamada, " Olmayan bir suçtan cezaevinde bulunuyorlar. Yasal bir gazetede bir günlüğüne sembolik anlamda yayın yönetmenliği yaptıkları için teröre destekle  suçlanıyorlar. Bu basın özgürlüğüne saldırıdır. İnsan haklarını saldırıdır. İfade özgürlüğüne saldırıdır. Biz bu saldırıların Türkiye'ye verdiği zararı azaltmak için burada bulunuyoruz. Eğer bu arkadaşlarımızı cezaevine atanlar dayanışmayı ve basın özgürlüğü mücadelesini bu yolla yok etmek ve engellemek gibi amaç içindeyseler bilsinler ki bu mücadele daha da tırmanacaktır. Bunun kanıtı da buradaki mevcutiyemizdir, sizin mevcudiyetinizdir. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" denildi.