Metris Cezaevi önündeki eyleme müdahale

Metris Cezaevi önündeki eyleme müdahale

Metris Cezaevi önünde bir araya gelen grup, tutuklanan akademisyenlere destek için basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Devrimci Liseliler (DEV- LİS) üyesi olduğu belirtilen 7 kişi, polis tarafından yaka paça gözaltına alındı.


Çevik kuvvet ekipleri, basın mensuplarının gözaltı sırasında görüntü almasını engellemek için kalkanlarını yukarı kaldırarak perdeleme yaptı.


Bu arada kameramanı ile birlikte basın açıklamasını takip eden İtalyan kanalı Rai Tv'nin kadın muhabiri Lucia Goracci'nin cep telefonuyla görüntü aldığını farkeden polis, kimlik kontrolü yapmak istedi.


Ancak Goracci kimliğini gösteren bir belgeyi üstünden çıkaramayınca bir süre bekletildi.


Bu sürde İtalyan habercinin birlikte çalıştığı kameraman arkadaşı otomobile gidip söz konusu kimlik belgesini getirdi. Kimliği inceleyen polis Lucia Goracci'yi serbest bıraktı. Bu sırada gözaltına alınanlar da, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.  


Temsili derse polis izin vermedi


Ardından yaklaşık 30 kişilik bir grup, Metris Cezaevi önüne gelerek tutuklanan akademisyenlerin tutuklanmasını temsili açık dersle protesto etmek istedi.


Ancak cezaevi önünde güvenlik önlemi alan polis, buna izin vermedi. 'Hocalarımıza, avukatlarımıza, arkadaşlarımıza özgürlük' pankartı açan grup daha sonra burada basın açıklaması yaptı. Akademisyenlerin tutuklanmasına tepki gösterilen açıklamada, "Bu tutuklamalar bilime, eğitime, kaleme, ifadeye, düşünceye, hatta toplumun geleceğine, üniversitelerimize açılmış bir savaştır.  Bu baskı ve sindirme politikalarına karşı duyarlı kamuoyunu seslerini yükseltmeye, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz" denildi.


Tutuklanan akademisyen Muzaffer Kaya'nın babası Müslüm Kaya da burada kısa bir açıklama yaparak, oğlunun tutukluğunun son verilmesini istedi. Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. Polisin cezaevi önündeki önlemi sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS