Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB'ye 14 Aralık yanıtı

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB'ye 14 Aralık yanıtı

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB'ye 14 Aralık yanıtı

14 Aralık operasyonun ardından Avrupa Birliği'nden gelen eleştirilere yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'ye ve Türkiye'deki hükümete yönelik bu kadar ağır eleştiriyi biz kabul edemeyiz. Yani 'bunları derhal serbest bırak' talimatını da kabul etmiyorum ben" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak için Türkiye'ye gelen Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende ile Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, tek bir gazetecinin bile gazetecilik faaliyetinden dolayı içeride bulunmasının çok fazla olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Herkes gazetecilerin tutuklanmasından dolayı üzüntüsünü dile getirebilir ve yargı sürecinin şeffaf olmasını dileyebilir, temenni edebilir, bu konuda çağrıda da bulunabilir ama bir yargı süreci başladıktan sonra Türkiye'ye ve Türkiye'deki hükümete yönelik bu kadar ağır eleştiriyi biz kabul edemeyiz. Yani 'bunları derhal serbest bırak' talimatını da kabul etmiyorum ben."

Çavuşoğlu'ndan AB'ye yanıt


Soruşturmaya ilişkin başsavcının açıklamalarına işaret eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Başsavcı açıklamasına göre, gazetecilik faaliyetinden dolayı değil silahlı bir suç örgütü oluşturmaktan dolayı gözaltına alındılar ve soruşturma geçiriyorlar. Sonucu beklemeliyiz, iddianameyi görmeliyiz, suçlar nedir bu konuda detaylı bilgimiz yok. 7-8 kişi serbest bırakıldı."

AB'ye eleştiri

AB'den soruşturmaya yönelik doğrudan ağır eleştiriler ve müzakere sürecini durdurmaya yönelik tehditlerin samimi yaklaşımlar olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu ifadeler AB ile aramızda oluşturulan sürece ters düşüyor. Biz müzakerelerin hızlandırılmasını istiyoruz. 2015 -2019 eylem planını hazırladık, yargı temel hakları açmak istiyoruz" dedi.

İngiltere'de de gazetecilerin yasa dışı dinleme faaliyetlerinden dolayı hapse girdiğini belirterek "Bunlar olabiliyor maalesef. Ama şu anda gözaltına alınanların da hiçbirine suçlu diyemeyiz, ta ki iddialar ispatlanıncaya kadar" değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber