hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MHP'li milletvekilinden Bozdağ'ı rahatsız eden soru

  MHPli milletvekilinden Bozdağı rahatsız eden soru
  expand

  TBMM Genel Kurulu'nda HSYK yasa teklifi görüşülürken MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Sayın Bakanım, siz hırsız mısınız?" diye sordu. Bozdağ'ın yanıtı ise, "Siz edepsiz misiniz?' desem doğru olur mu? Bu, Meclis'in mehabetine de yakışmaz" oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK kanun teklifi görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, "Sayın Bakanım, çok direkt bir soru soracağım. Siz hırsız mısınız? Bildiğim kadarıyla değilsiniz, bildiğim bir hırsızlığınız yok. Peki, niye hırsızları koruyan böyle bir HSYK değişikliği konusunda ısrarlısınız? Böyle bir emri nereden aldınız?" diye sordu.

  Bu soruya tepki gösteren Bozdağ, "Ben böyle bir üslupla bir soru sormayı doğru görmem, size de yakıştırmam. 'Siz hırsız mısınız?' derken ben rahatsız oldum. Ama ben şimdi size kalksam 'Siz edepsiz misiniz?' desem doğru olur mu? Elbette değilsiniz ama böyle bir yaklaşım... Bu olmaz. Bu, Meclis'in mehabetine de yakışmaz" diye konuştu.

  Bozdağ, sınır bölgesinde TIR’ları aranan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir döneminde böylesi bir uygulamayla karşılaşmadığını belirterek, “Bir ülke düşünün ki kendi milli istihbaratı kendi ülkesinin içerisinde yasalarla verilmiş rutin görevlerini yapma noktasında böylesi bir muameleye maruz kalsın” dedi.

  "Müsteşar İzmir Başsavcısını aradı"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bozdağ, Adalet Bakanı Müsteşarı'nın İzmir Cumhuriyet Başsavcısını aradığına ilişkin konuyu söz konusunu müsteşara sorduğunu söyledi. Müsteşarın, başsavcıyı aradığını belirten Bozdağ, şunları söyledi:

  "Kendisi ile konuşmuştur. Ancak, Adalet Bakanı Müsteşarı, devam eden olayla ilgili bilgi almıştır. Arkasından da hukukun uygulanmasını, hukukun uygulanmasına engel olunmamasını ve hukukun dışına çıkılmamasını istemiştir. Savcılar ve hakimler idari yönden Adalet Bakanlığına bağlıdır. Meclis'ten yüzlerce soru geliyor bakanlığımıza. Bu sorularla ilgili cevaplar verilirken bizim elimizde bilgi olması lazım. Adalet Bakanı Müşteşarı'nın veya Bakanın, cumhuriyet başsavcısı ile görüşmesi yadırganmamalıdır. Ama soruşturmanın durdurulmasını, soruşturmanın kapatılmasını, soruşturulacak konuların üzerinin örtülmesini istemişse, o zaman ben de sizinle beraber olurum onun gereğini yaparım. Ama soruşturmanın kapatılmasını, soruşturmanın durdurulmasını, üzerinin örtülmesini isteyen bir şey kesinlikle yoktur."

  "Fezlekeleri havale edeceğiz..."

  Bozdağ, eski bakanlarla ilgili fezlekelere ilişkin de "Bizim bu dosyaları tutmamız mümkün değil. Biz sadece havale edeceğiz. Dosyaların içine bakmamız, incelememiz, 'ne var, ne yok' diye değerlendirme yapmamız da yasal olarak mümkün değildir" dedi.

  TIR yanıtı

  Bozdağ, Adana'da durdurulan TIR'larla ilgili soru üzerine, MİT Kanunu'nu anımsattı. Bozdağ, buna göre, MİT mensuplarının ya da belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin, görevlerini yerine getirirken; görevin niteliğinden doğan veya görevin infazı sırasında işledikleri suçlardan dolayı ya da Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılmasının Başbakan'ın iznine bağlı olduğunu belirtti. Bozdağ, şöyle devam etti:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bu olayla alakalı, bir ihbar üzerine gidildiğinde, olay yerinde, bu tırların MİT ile irtibatlı olduğu ifade ediliyor. Uygulama, böyle bir durumda tutanak tutup işlemin devamı için izin talep etmeleri gerektiği yönündedir. MİT'in görevleri, kanunda açık açık yazılıdır. O görevler kapsamında olan yasaya uygun işlerdir. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Adana İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın 19.01.2014 tarihli ve sayılı yazısı ekinde alınan ihbar tutanağında bahsedilen hususların Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/2 sırasında kayden devam eden soruşturma dosyasıyla irtibat olduğu görülmesi üzerine ihbara konu araç içerisinde patlayıcı madde ve mühimmat bulunduğu, bunların yasa dışı terör örgütüne gönderildiği, eylemin TCK'nın 315. maddesinde düzenlenen konularla irtibatlı olduğuna ilişkin ihbarlar var. Bunun üzerine geliniyor ve orada da bunlarla alakalı konularla ilgili bu araçların MİT ile ilgili olduğu ifade ediliyor. Bütün yerlerle ilgili bahsi geçen tırlar ve malzemelerle ilgili olarak Adana Valiliği 19.01.2014 sayılı yazı sevkinde, MİT Müsteşarlığı Adana Bölge Başkanlığı'nın yine aynı tarihli yazısında, söz konusu malzemelerin teşkilata ait olduğu yurtiçi bölge üniteleri arasında malzeme nakli yaptıklarının bildirilmesi üzerine detaylı arama yapılmayarak malzemelerin görüntülerinin alınıp niteliği için kısa inceleme yapılarak araçlar MİT Bölge Başkanlığı yetkilerine teslim edilmiştir. Burada yasaya savcılar da uyacak, idareciler de uyacak, herkes uyacak."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "El Kaide’ye gitmedi"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanı Bozdağ, El Kaide'ye yardım gönderildiği iddialarına ilişkin olarak ise, "Gerek El Kaide terör örgütü, gerek El Nusra terör örgütü veya başkaca terör örgütleri, adı ne olursa olsun, kim tarafından örgütlendirilip yapılandırılırsa yapılandırılsın, Türkiye Cumhuriyeti devleti de hükümeti de teröristlerin ve terör örgütlerinin karşısındadır. El Kaide’ye karşı da diğer terör örgütlerine karşı da alması gereken tavrı her daim almıştır, vermesi gereken mücadeleyi vermiştir, bundan sonra da verecektir. Ama birileri Türkiye Cumhuriyeti devletini terör örgütlerine yardım ediyormuş gibi gayretin, çabanın içine giriyorlarsa, onlar da bilsinler ki bunlar beyhude çabalardır. Çünkü böyle bir yardım asla yapılmamıştır, yapılması da söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti masum Suriye halkının yanında olmuştur" şeklinde konuştu.

  "Sayın Bakanım, siz hırsız mısınız?"

  Bozdağ, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, "Sayın Bakanım, çok direkt bir soru soracağım. Siz hırsız mısınız? Bildiğim kadarıyla değilsiniz, bildiğim bir hırsızlığınız yok. Peki, niye hırsızları koruyan böyle bir HSYK değişikliği konusunda ısrarlısınız? Böyle bir emri nereden aldınız?" sorusuna tepki gösterdi.

  Bozdağ, "Ben böyle bir üslupla bir soru sormayı doğru görmem, size de yakıştırmam. 'Siz hırsız mısınız?' derken ben rahatsız oldum. Ama ben şimdi size kalksam 'Siz edepsiz misiniz?' desem doğru olur mu? Elbette değilsiniz ama böyle bir yaklaşım... Bu olmaz. Bu, Meclis'in mehabetine de yakışmaz" diye konuştu.

  Teklifin tümü üzerinde görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçildi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow