hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı LGS 2023 başvuru kılavuzu... LGS başvuruları başladı! MEB Liselere Geçiş Sınavı ne zaman?

  Milli Eğitim Bakanlığı LGS 2023 başvuru kılavuzu... LGS başvuruları başladı MEB Liselere Geçiş Sınavı ne zaman
  expand

  LGS 2023 sınav tarihi ve başvuru kılavuzu ile ilgili beklenen açıklama kısa süre önce geldi. MEB Liselere Geçiş Sınavı sonuç tarihi de yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. İşte LGS 2023 başvuru kılavuzu ve LGS başvuruları ile ilgili bilinmesi gereken detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz günlerde YKS sınav tarihinin açıklanmasının ardından gözler LGS’nin hangi tarihte yapılacağına dair duyurulara çevrilmişti. Konuya ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Bakan Özer sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada sınavın tarihini duyurdu.

  MEB LGS 2023 SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

  Bakan Özer’in LGS 23023 açıklaması şöyle: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavı, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştireceğiz. Şimdiden sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

  LGS BAŞVURU KILAVUZU YAYINLANDI!

  Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın deprem bölgesindeki iller dahil ülke genelinde 4 Haziran 2023'te yapılacağını bildirdi. 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.  Kılavuzda, resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8'inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi.
   
  Resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 3 Nisan 2023'ten itibaren merkezi sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebilecekler. Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirecekler. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 13 Nisan 2023'e kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklar. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacak.
   
  Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler, 26 Mayıs'ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecek. Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 26 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak. Nakil, zorunlu ikamet değişikliği, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi mücbir sebepten başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine 30 Mayıs'a kadar başvuru yapacaklar.
   
  Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacak. Doğal afet, karantina, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Bakan Mahmut Özer'in son dakika açıklamasında yer alan bilgilere göre 4 Haziran'da gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçları 26 Haziran 2023 tarihinde erişime açılacak. OHÂL ilan edilen on ilde kayıtlı olan öğrenciler, istemeleri hâlinde diğer illerde sınava girebilecekler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow