Miraç Kandili ne zaman? 2020 Miraç Kandili hangi tarihte?

Miraç Kandili ne zaman? 2020 Miraç Kandili hangi tarihte?

Miraç Kandili 2020 yılında yine milyonlarca Müslüman tarafından ibadetle idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimi içerisinde kandilin ne zaman idrak edileceğini paylaşmıştı. Peki, 2020 Miraç Kandili ne zaman?

Miraç Kandili tarihi 2020 yılında bu günü de ibadet ederek geçirmek isteyen milyonlarca Müslüman tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki, bu yıl kandil hangi tarihe denk geliyor? İşte dini günler takviminde yer alan detaylar ve kandilin önemi…


MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?


Diyanet’in 2020 dini günler takvimine göre Receb ayının 26. günü idrak edilecek olan Miraç Kandili 21 Mart 2020 Cumartesi gününe denk gelecek.


MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?


Miraç, Mekke döneminde, risaletin zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade etmektedir.


Miraç; günde 5 vakit namaz ile yükselişin manası, hikmeti, hakikati ve evrensel mesajlarını yaşayarak Âlemlerin rabbinin sonsuz rahmet ve merhametine ulaşmaktır. 


Miraç, paylaşma, dayanışma, sevgi, saygı ve güzel ahlak gibi değerlerle insani yükseliş için büyük bir fırsat; merhameti azalan kalplerin, eşref-i mahlûkat olma bilinci zayıflayan insanın yeniden dirilişi için en büyük imkândır.


Miraç; varoluşun gaye ve hikmetini anlayarak, kendisi, çevresi ve Rabbiyle barışık, huzur ve güven içinde bir hayatın;  kan, gözyaşı, işgal, yoksulluk ve sefaletin olmadığı bir dünyanın inşası için çalışmaktır.  


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS