hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MİT TIR'ları davasında Erdem Gül ve Can Dündar'ın dosyaları ayrıldı

  MİT TIRları davasında Erdem Gül ve Can Dündarın dosyaları ayrıldı
  expand
  KAYNAKÖzden Atik / İstanbul / DHA

  Adana ve Hatay'da 2014'te silah naklederken jandarma tarafından durdurulan MİT TIR'larının görüntülerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Erdem Gül'ün hapis cezasına çarptırıldığı dava, Yargıtay tarafından kararın bozulmasının ardından yeniden görülmeye başlandı. Mahkeme, Erdem Gül ve Can Dündar’ın dosyalarının ayrılmasına karar verdi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül katılırken; firari sanık Can Dündar ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada sanıklardan Can Dündar'ın Türkiye'ye iadesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne yazılan yazıya cevap olmadığı belirtildi.

   MİT TIR'ları davası ertelendi

  Duruşmalar kapalı yapılacak

  Mahkeme, Başbakanlık MİT Müsteşarlığının Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermiş olduğu yazıda, dava konusu olaya ilişkin bilgi ve belgelerin gizli kalması gereken devlet sırrı kapsamında kaldığının belirterek bu nedenle yeniden görülmeye başlayan duruşmaların tamamının kapalı yapılmasına ve eşlerin kapalı duruşmalara katılmasına izin verilmesine karar verdi.

  Yargıtay'dan Can Dündar kararı

  Dündar'ın kitaplarının toplatılması için dilekçe sunulmuş

  Fetullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAY-DER) avukatı Ela İlden'in İzmir'den 18 Nisan 2018 tarihli dilekçe göndererek Can Dündar tarafından yazılan kitaplar ve sanığın yazıp yönettiği Mustafa isimli belgeselin basım ve yayınlanmasının durdurulmasını, CD, DVD ve diğer elektronik materyallerden oluşan eserlerin toplatılması, elektronik ortamda bunlara ulaşılmasının engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istendiği, ancak bu talebin dava ile bağlantılı olmadığı gerekçesi ile dilekçenin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği de belirtildi.   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdem Gül'ün dosyası ayrıldı

  Mahkeme heyeti, sanık Can Dündar ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla Belçika yetkili Adli Makamları nezdinde yapılan iade sürecinin beklenilmesine karar verdi. Heyet, Erdem Gül yönünden dosyanın ayrılmasına ve yargılamanın ayrı bir dosya üzerinden devam etmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

  Davanın geçmişi

  MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle yargılanan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay, Ankara temsilcisi Erdem Gül ise 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Yargıtay, Can Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören "Gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hüküm kurulması gerektiğine karar vermişti. Erdem Gül hakkında ise delil yetersizliğinden beraat kararı verilmesine hükmetmişti. Yargıtay bozma kararı ve dosyanın mahkemeye ulaşması üzerine yargılamayı yapacak olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartarak, Belçika’dan iadesi prosedürüne esas olmak üzere Adalet Bakanlığı ile yazışma yapılmasına karar vermişti. Mahkeme ayrıca Dündar hakkında kırmızı bülten çıkartılmasını istemişti. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow