hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MİT'ten Suriye'de nokta operasyon! Sözde sorumlu terörist etkisiz

  MİT, PKK/YPG-YPJ sözde sorumlusu Sorhin Çele Kod Vahide ATALAY’ı Suriye/Ayn El Arap’ta etkisiz hale getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MİT’in öncelikli hedef listesinde bulunan Vahide ATALAY, Irak ve Suriye’de örgüt adına eylemsel faaliyetler yürütüyordu. Ayrıca, örgütün Suriye’deki kadın yapılanması YPJ içinde önemli bir konumda bulunuyordu. Vahide ATALAY, örgüte katıldığı 2006’dan beri Türk güvenlik güçlerine yönelik birçok eylemsel faaliyet de yer almıştır.

  PKK’nın Hedef Şaşırtma Taktiği

  MİT’in sınır ötesinde PKK’ya karşı düzenlediği başarılı operasyonlar nedeni ile örgüt “hedef şaşırtma” yöntemini uygulamaya başladı. Örgüt, Ayn El Arap’ta yerel halktan paralı unsur devşirerek, onları görünür kılmaya başladı. Bu sayede Irak’tan gelen örgüt kadrolarını yer altına çekebileceklerdi. Ancak, örgütün bu taktiği de işe yaramadı, MİT’in operasyonuna engel olamadı.

  MİTten Suriyede nokta operasyon Sözde sorumlu terörist etkisiz

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sorhin Çele kod Vahide ATALAY Kimdir?

  Vahide ATALAY, ilk olarak 2004’te örgüte müzahir şahıslarca düzenlenen canlı kalkan eylemlerine katıldı. 2006’da ise örgütün kırsal kadrolarına katıldı. ATALAY, 2006-2014 yılları arasında Irak’ta faaliyetlerde bulundu. 2014 yılında Suriye’ye geçerek Kamışlı, Ayn El Arap ve Rasulayn bölgelerinde silahlı faaliyet yürüttü. Girdiği çatışmalarda yaralanması akabinde yerel halktan örgüte katılım sağlanması konusunda faaliyet yürütmeye başladı. ATALAY, 2022 yılından itibaren Ayn El Arap YPJ sözde sorumlusu olarak görev alıyordu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow