Muharrem İnce'den Kudüs tepkisi

Muharrem İnce'den Kudüs tepkisi

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ''ABD'nin bu tavrı Ortadoğu'ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin ve İsrail'in değil. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün Konya'nın Ereğli ilçesinde Yunus Emre Meydanı'nda düzenlenen mitingte halka seslendi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs açıklaması

İnce, konuşmasının başında, ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını bugün uygulamaya koymasına değindi. İnce, şunları söyledi:

''ABD'nin bu tavrı Ortadoğu'ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin ve İsrail'in değil. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. Kosova'daki Müslümanı ‘da ilgilendirir, Ereğli'deki, Yalova'daki, Kırcaali'deki ilgilendirir. Gönlünde yeri vardır Müslümanların. Yapılan iş yanlıştır. 1980'de Birleşmiş Milletler‘in kutsal Kudüs şehrinin statüsü ve karakterini değiştirme diye kararını bir kez daha hatırlatıyorum. Daha geçtiğimiz günlerde 128 devlet ABD'nin bu kararını kabul etmemişti. Hayır demişti. Bu tür ortamlarda yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni çatışmaları doğurabilir.'' 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Türkiye'de yeni bir filistin sömürüsü başlayacak'

İnce, Filistin sorununun Türkiye'de son yıllarda siyasi istismar konusu olduğunu, Filistin ile ilgili en güzel açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un, Has Parti genel başkanlığı döneminde yaptığını ifade ederek, ''Has Parti genel başkanıyken bir açıklama yaptı. 'İsrail, en büyük zaferlerini Ak Parti döneminde yaptı' dedi. Doğru söylüyor. Türkiye'de şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak'' dedi. 

Filistin konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişte Gazze'ye gidecekti, 'Gazze'de abluka kalkacak' dedi. Gidebildi mi Gazze'ye, Gebze'ye gitti. Şimdi yine Filistin sömürüsü başlayacak. Ereğli'den Erdoğan'a sesleniyorum. Yazıktır, günahtır. Orada Müslümanlar ölüyor,  acı çekiyor, yapma bunu. Doğru düzgün bir politika uygula. İsrail'e posta koyuyormuş gibi yapıp, arka planda anlaşma. Müslümanları kullanma, Müslümanları incitme, onlara yalan söyleme.''

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnce: Birinci sıra Allah'ın takdiri

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ereğli'deki mitingin ardından Konya'ya geçerken Karapınar ilçesine uğradı. Seçim otobüsü üzerinde meydanda toplanan kalabalığa selamlayan ve kısa bir konuşma yapan İnce, seçim pusulasındaki sıralamada birinci sırada yer aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı adaylarının sıralaması belli oldu

İnce, ''Az önce Yüksek Seçim Kurulu'nda kura çekimi yapıldı. Adaylık sıralaması, Allah'ın takdiri birinci sırada Muharrem İnce çıktı. Bunu bu sefer başaracağız hiç kuşkunuz olmasın. Türkiye'nin bir barışa, bir huzura, mutluluğa ihtiyacı var. Hiç kimseye tezek, pislik demeden, kavga etmeden, çocuklarımızı, geleceğimizi anlatacağız. Buğdayı anlatacağız, mazotu anlatacağız. Sorunları nasıl çözeceğimizi anlatacağız'' dedi. Bu sırada meydanda 'sözleşmeli öğretmenliğin' hatırlatılması üzerine İnce, ''Sözleşmeli öğretmeni kaldırıyoruz. Kadrolu olacak hepsi'' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnce, Türkiye'nin kavga eden bir Cumhurbaşkanı'na değil, uzlaşan, barışan, herkesi kucaklayan bir Cumhurbaşkanı'na ihtiyacı olduğunu belirterek Ak Partililerin de Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

İnce daha sonra Konya kent merkezinde düzenlenecek mitinge katılmak için hareket etti.