NACE kodu nedir, nasıl öğrenilir? NACE kodu sorgulama işlemi!

NACE kodu nedir, nasıl öğrenilir? NACE kodu sorgulama işlemi!

NACE kodu nedir, nasıl öğrenilir? NACE kodu sorgulama işlemi!

Esnafa hibe desteği başvurusunda gerekli olan NACE kodları sonrasında NACE kodu ile ilgili detaylar başvuru yapacaklar tarafından merak edilmeye başladı. Peki, NACE kodu nedir? NACE Kodu nasıl öğrenilir? NACE kodu ile muafiyet sorgulama işlemi!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NACE kodları ve meslek dallarında işletme girişi bulunan esnaflar, hibe desteği başvurusu yapabilecek. Bu açıklama sonrasında NACE kodları gündem de yer alan detaylar arasında yer aldı. Peki, esnafa hibe desteği sonrasında merak edilen NACE kodları nedir, nasıl sorgulanır?

NACE KODU NEDİR, NASIL SORGULANIR?

NACE Kodu, Avrupa Birliği’nde tüm ticari işlemlerde kullanılması zorunlu olan ekonomik faaliyet kodlarıdır. Bu kodlara göre sınıflandırma yapabilen işletmeler, yapılan iş tanımını tanımlamış oluyor. NACE Kodu tanımlaması, pek çok faaliyette kullanıldığı için bazı destek ve başvuru süreçlerinde talep edilebiliyor.

NACE Kodu, sektörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. NACE Kodu listesini Ticaret Bakanlığı belirlemekte ve meslek kollarına göre NACE Kodu bilgilerine bu listeler aracılığıyla erişilebilmektedir. NACE Kodu, Tüzel kişiliklerin faaliyet alanlarına göre tehlike sınıflarının belirlendiği kodlama sistemi ve listesidir. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE olarak adlandırılmakta olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

Ülkemizde birçok alanda yürütülen Avrupa Birliğine uyum çalışmaları kapsamında, NACE kodu uygulaması da kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bir süredir NACE kodlarını kullanmaktadır.

NACE KODU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!