Nejat Daş kimdir? 'Bataklık' operasyonunda gözaltına alındı!

Nejat Daş kimdir? 'Bataklık' operasyonunda gözaltına alındı!

Nejat Daş, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak belirtilen ‘bataklık operasyonu’nda gözaltına alınan isimlerden oldu. Daha önce de birçok kez uyuşturucu ile alakalı suçlardan yargılanan Daş, yaklaşık 5 yıl cezaevinde kalmıştı. Peki, uyuşturucu operasyonlarında adı geçen Nejat Daş kimdir?

Nejat Daş’ın daha önce karıştığı suçlar Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınmasının ardından bir kez daha gündeme geldi. Gemi davaları, İspanya’daki tutukluluk, Türkiye’ye iadesi ve kefaletle serbest kalması süreci Daş’ı gündemde tutmuştu. Peki, Nejat Daş kimdir, hangi suçlara karıştı?

NEJAT DAŞ KİMDİR?

TRT Haber’in haberine göre Daş’ın daha önceden karıştığı suçlar ve yargılanma dönemiyle ilgili detayları şöyle…

Gemi davaları

İlk olarak adı, 1993 yılında Akdeniz’in uluslararası sularında 14 ton uyuşturucu yüküyle yakalanan ‘LUCKY S’ gemisiyle ilgili davada gündeme gelen Nejat Daş, beraberindeki 10’u tutuklu 15 sanık ile yargılandı.

Aynı yıl başka bir uyuşturucu davasında yargılanan Daş’ın adı bu kez ‘KISMETİM 1’ gemisi ile geçti. Bu olayda da Akdeniz uluslararası sularında 3,1 ton uyuşturucu madde ile birlikte batırılan gemiyle ilgili devam eden yargılamada, Nejat Daş ve yanındaki sanıklar hakkında tahliye kararı verildi.


Son dakika... Bakan Soylu açıkladı: Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu düzenlendi |Son dakika... Bakan Soylu açıkladı: Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu düzenlendi | Video

İspanya’daki tutukluluk günleri

Nejat Daş, 2004 yılında ise uyuşturucu madde nedeniyle tutuklu bulunduğu İspanya’da, İspanya Ulusal Mahkemesinin Türkiye’ye iadesini şartlı olarak kabul etmesi üzerine iltica talebinde bulundu.
Aradan geçen kısa bir sürenin ardından İspanya’ya iltica talebini geri çeken Daş, 2007 yılında Türkiye’ye iade edildi.

Türkiye’ye iadesi ve yeniden yargılama

Daş takvimler 14 Şubat 2007’yi gösterdiğinde Türkiye’nin iade başvurusunun kabul edilmesiyle İspanya’dan Türkiye’ye gönderildi. Gerçekleştirilen sağlık kontrollerinin ardından Metris Cezaevi’ne konulan Nejat Daş’ın Türkiye’de ‘LUCKY S’ ve ‘KISMETİM 1’ isimli uyuşturucu davalarından kaynaklı hakkında toplam 25 yıl 8 ay hapis cezası bulunuyordu.

Kefaletle tahliye oldu 

2007 yılında girdiği Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde 5 yıl tutuklu kalan Nejat Daş, 2012 yılında 1 milyon 250 bin TL kefalet ödeyerek tahliye olmuştu.
Daş, son olarak 11 ilde yapılan, 67 kişinin gözaltına alındığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda bir kez daha gözaltına alındı.

 

 

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS