“Nerede oy kullanacağım” özelliği YSK seçmen sorgulama sayfasında!

“Nerede oy kullanacağım” özelliği YSK seçmen sorgulama sayfasında!

YSK seçimlerde oy kullanacak olan kişiler için “Nerede oy kullanacağım” özelliğini resmi internet adresi üzerinden kullanıcıların erişimine açıyor. Hangi sandıkta oy kullanacağını merak eden kişiler Yüksek Seçim Kurulu’nun internet adresi üzerinden veya uygulamadan sorgulama yapabiliyor.

Yüksek Seçim Kurulu sandık bilgilerini merak eden seçmenlere, seçmen sorgulama özelliği ile ilgili bilgileri aktarmayı sürdürüyor. 23 Haziran 2019 günü gerçekleştirilecek olan yenileme seçimlerinde oy kullanacak olan vatandaşlar sorgulama yaparak sandık bilgilerine ulaşabiliyor. Peki, “nerede oy kullanacağım” uygulaması üzerinden seçmen bilgileri nasıl sorgulanır?


İlk olarak YSK’nın resmi internet adresi üzerinde yer alan ‘sandık sorgulama’ özelliğini kullanan seçmenler oy kullanacakları yeri öğrenebilecek. Sorgulama yapmadan önce üst sekmede yer alan nüfus cüzdanı ve T.C kimlik kartı seçeneklerinden birisinin tercih edilmesi gerekiyor.


YSK SEÇMEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ…


SEÇMEN SORGULAMADA İKİNCİ YÖNTEM MOBİL UYGULAMA


e-Devlet ve benzeri mobil uygulamaların yaygınlaşmasının ardından devlet kapısında yapılan işlemler mobile taşınmış ve bürokraside hız kazanılmıştı. Bu hıza destek veren kurumlardan biri olan Yüksek Seçim Kurulu da seçmen sorgulama işlemleri için kullanıcılara 3 farklı seçenek sunmuştu. Bu seçeneklerden birisi olan mobil uygulama ile seçmenler gerekli bilgileri girerek oy verecekleri yerleri öğrenebiliyor.


‘NEREDE OY KULLANACAĞIM’ ÖZELLİĞİ E-DEVLET’TE!


Oy kullanma işlemi öncesinde seçmenlerin oy verme işlemleri hakkında bilgileri elde edebileceği yerler arasında geçtiğimiz dönemde e-devlet de eklenmişti. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde oy kullanacak kişiler e-devlet üzerinden kullanıcı adı ve şifrelerini girerek sorgulama yapabilecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS