Nevin Yıldırım'ı 25 kadın avukat savundu

Nevin Yıldırım'ı 25 kadın avukat savundu

Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması bugün Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde görüldü. Duruşma 21 Eylül'e ertelendi.

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider'in başını “işte namusumla oynayanın kellesi, benim arkamdan konuşmayın” diyerek köy meydanına attı.


Nevin Yıldırım, ifadesinde Nurettin Gider’i önce tüfekle vurduğunu, sonra başını bıçakla kestiğini söylemişti.


Dava süreci


Nevin Yıldırım’ın ilk duruşması, 4 Kasım 2013’te görüldü.


Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Yıldırım hakkında hazırlanan iddianamede “tasarlayarak canavarca hisle kastan insan öldürme” iddiası yer aldı, “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası” istendi. Davanın 13. Celsesinde, 12 Ocak 2015 günü, savcı Osman Çabuk, ilk iddianamedeki “canavarca hisle” ibaresini çıkartarak, “tasarlayarak kasten adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle mütalaa verdi.


5 Mart 2015 tarihli son duruşma sonucunda, mahkeme Nevin Yıldırım'a müebbet hapis cezası verdi. 


Feminist sanatçılardan Nevin Yıldırım için çarşaflı kampanya


Dava 21 Eylül'e ertelendi


Yıldırım’ın temyiz duruşması bugün Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde görüldü. Duruşma 21 Eylül'e ertelendi.


Avukatlar duruşmanın ardından yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:


“Bütün savunmamızı meşru müdafaa ile korku ve panik üzerine sınırın aşılması üzerine kurduk. Bu yönde karar verilmediği takdirde de muhakkak haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanması gerektiğini, bu indirimlerin erkeklere uygulanıp Nevin’e uygulanmamasının ne kadar cinsiyetçi olduğunu anlattık.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS