hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Numan Kurtulmuş'tan Ankara saldırısıyla ilgili açıklama

  Numan Kurtulmuştan Ankara saldırısıyla ilgili açıklama
  expand
  KAYNAK Bahar Demirel / DHA

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmu, "Bu saldırı ülkemizin birliğine, ülkemizde var olan kardeşliğe ve en az bunlar kadar önemlisi demokrasimize yapılmış hain ve alçak bir saldırıdır." dedi. TBMM'de grubu bulunan partilerin terör saldırısı karşısında ortak bir deklarasyon yayınlamaya davet eden Kurtulmuş, "Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir. Kimliği konusunda herhalde bu akşam gece saatlerine kadar DNA testleri karşılıklı olarak kontrol edilerek yapılacak ve kesinleştirilecektir diye ümit ediyoruz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, açıklamalarda bulundu.

  Kurtulmuş, Ankara Kızılay'daki saldırıya ilişkin bilgiler paylaşarak "Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir. Kimliği konusunda herhalde bu akşam kimliğiyle DNA testleri karşılıklı olarak kontrol edilerek yapılacak ve kesinleştirilecektir diye ümit ediyoruz. İkinci bir erkek şahsın da kimliği henüz tespit edilememiştir" dedi.

  Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Kızılay'da meydana gelen ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyı lanetlediklerini vurgulayarak "Ankara'da maalesef hain, kahpe, sinsi, kalleş bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Ölenlerin toplam sayısı 37 kişi. Ailelerine baş sağlığı diliyorum. 35 kişi ailelerine teslim edildi. Bu hain, sinsi, kalleş saldırıyı yapanları da bütün benliğimizle lanetlediğimizi paylaşmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Şiddete asla alışmayacağız"

  Şiddete asla alışılmayacağını belirten Kurtulmuş, "Türkiye 22 Temmuz'dan bu yana silsile halinde terör saldırısının etkisi altındadır. Bunların birtakım lojistik, istihbari belki siyasi destekler aldıkları birtakım yerlerden ciddi şekilde güç devşirdikleri anlaşılıyor. Terör tedirginliği yaratmak için kullanılan araçlardan birisidir. Ne yaparlarsa yapsınlar şiddete karşı hep birlikte uyanık duracağız. Şiddete asla alışmayacağız, kanıksamayacağız, aksine hep beraber şiddeti telin edeceğiz. İnandığımız değere daha sıkı şekilde sarılacağız. Her şiddet saldırısı bu ülkede demokrasiye ve birlikte yaşama irademize olan inancımızı kuvvetlendirmelidir. Hepimiz bu bilinç içerisinde ortak bir milli duyarlılık içerisinde hareket edeceğiz. Çünkü saldırılan bizim birlikte yaşama irademizdir. Milli birliğimize, kardeşliğimize çok daha sıkı şekilde sarılmak mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

  Ankara Kızılay'da terör saldırısı

  Deklarasyon çağrısı

  Meclis'te grubu bulunan bütün siyasi partilerin liderlerine teröre karşı ortak bir deklarasyon yayınlamaları konusunda çağrı yapan Kurtulmuş, "Herkesi bu menfur, hain saldırı karşısında sesinin, gücünün yettiği kadar en üst perdeden bu işi lanetlemeyi, bu işi yapanları ve arkasındaki odakları kınamaya davet ediyoruz. Hiç kimse bu terör saldırısı karşısında herhangi bir şekilde mazeret üretmesin. Burada herkesten beklediğimiz bu anlamda hiçbir mazeret üretmeden terörü sonuna kadar lanetlemeleridir. Dünyadaki bütün dostlarımızı da teröre karşı bu mücadelemizde yanımızda olmaya, bize destek olmaya davet ediyoruz. Bütün siyasilerden de bütün siyasi partilerden de ortak duyarlılığı beklemek Türkiye'deki en temel beklentilerden biridir. Biz TBMM'de grubu bulunan bütün partilerin yine bir araya gelerek terör saldırısı karşısında ortak bir deklarasyon yayınlamasının Türkiye kamuoyunun içine itilmeye çalışıldığı bu ortamda önemli bir mesele olacağını, Türkiye kamuoyunda teröre karşı ortak bakış açısı oluşturacağına inanıyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bahçeli'yi teşekkür

  Konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla saldırının ardından bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür eden Kurtulmuş, şunları kaydetti: "MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye teşekkür ederiz. Terörle mücadeleye karşı göstermiş olduğu bu tavır dolayısıyla teşekkürlerimizi hükümet adına ifade etmeyi bir borç biliriz. Aynı şekilde bütün siyasi partilerin de aynı duyarlılıkla bu mücadelede, şiddet olayları karşısında hükümete destek ifadelerinin de Türkiye için önemli olduğunu belirtmek isterim"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1 kadın canlı bomba

  Bombalı saldırının detaylarına ilişkin bilgiler veren Kurtulmuş, 1 kadının canlı bomba olduğunu ve bir erkek cesedininse kimliğinin henüz tespit edilemediğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Saldırılar sonucu 37 kişi vefat etti. Bunlardan 35'i ailelerine kimlikleri tespit edilerek teslim edildi. 1 kadının canlı bomba olduğu kesindir. Kimliği konusunda herhalde bu akşam kimliğiyle DNA testleri karşılıklı olarak kontrol edilerek yapılacak ve kesinleştirilecektir diye ümit ediyoruz. Bu çerçevede ikinci bir erkek şahsın da kimliği henüz tespit edilememiştir. Onunla ilgili olarak hem kimliğiyle ilgili farklı alternatifler vardır ama kesinleşmediği için şu kimlik sahibidir dememiz doğru değildir"

  "Canlı bomba bağlantıları..."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada 'network'ün ortaya çıkmaya başladığı yönündeki açıklaması üzerinden saldırıyı PKK'yla birlikte başka terör örgütlerin gerçekleştirip gerçekleştirmediği sorulan Kurtulmuş, "Çok sayıda insan gözaltına alındı. Şu anda 10 kişi gözaltında, bunların sorguları devam ediyor. Ayrıca 10 kişi de aranıyor. Şu aşamada canlı bomba olduğu kesin olan kadının bağlantıları üzerinden birtakım yerlere ulaşılmış durumda. Herhangi bir örgüt sadece tek başına birtakım şiddet olaylarının içerisine girmiyor. Zaman zaman örgütler arasında bazı konsorsiyumlar oluşuyor. Geçmiş olaylarda da bunu gördük. Örgütler taşeronlar kullanabiliyor. Zaten bu örgütlerin tamamı ismi ne olursa olsun birilerinin taşeronu. Bütün bağlantılar ortaya çıkartılmaya çalışılıyor. Aşağı yukarı işin sonuna gelinmiştir. Hangi örgütün, hangi örgütlerin ne şekilde iş birliği yaparak ya da hangi örgütün ne şekilde bunu ortaya koyduğu çok kısa süre içinde belli olacak ve üzerine gidilecektir" diye yanıt verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow