Nurettin Yıldız: ''Ben çocuk evliliğini protesto ettim''

Nurettin Yıldız: ''Ben çocuk evliliğini protesto ettim''

Nurettin Yıldız: ''Ben çocuk evliliğini protesto ettim''

''6 yaşındaki çocuklar evlenebilir'' dediği iddia edilen ve bu yüzden bir süredir protestolarla karşılaşan, önce Sinop ardından da Gaziantep'teki konferansları "güvenlik" gerekçesiyle valilikler tarafından iptal edilen Nurettin Yıldız, "Sözlerim cımbızlandı. Bunların cımbızladığı konuşmam, cımbızlanmamış şekilde internettedir. Çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yaptım'' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, 3 yıl önce gerçekleştirdiği 32 dakikalık konuşmasında, tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulunduğunu ifade ederek, "Cinayet haberlerini sunan bir spiker, katil olarak suçlanabilir mi? Ben tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulundum. Kimse, dinimizi bu işe alet etmemeli demiş, çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yapmışım. Bu çağda beş yaşındaki bir çocuk üzerinden menfaat uman bir babanın, camilere gelmemesi gerektiğini söylemişim" dedi.

Kendisine yönelik protestoların görünürde üç yıl önce yaptığı bir konuşmasında, "Kadınları küçük düşürücü ifadeler kullandığı ve küçük yaştaki çocukların evlenebileceğini savunduğu" iddialarından hareketle gerçekleştiğini aktaran Yıldız, şunları kaydetti: "Onların ne kadar bunun üzerinden protestoda bulunduklarını bilemeyeceğim. Fakat bildiğim bir şey var ki gayeleri ben değilim. Belki bir siyasi hedef güdüyorlar. Gençlerin arasında bana yönelik bir rağbet var. Çünkü gençlerin Fatih Sultan Mehmet'in yeni versiyonları olmaları gerektiğini söylüyorum. Bu rağbeti baltalamak istiyor olabilirler. Siyasi bir maksada ulaşmak istiyor olabilirler. Aslında dinim onların hedefidir demek istemiyorum ama dışarıdan değerlendirme yapanlar, asıl hedefin İslam olduğunu söylüyorlar.''

"Çocuk gelin" soruşturmasına takipsizlik

"Camilerimize girmelerini bile kabul edemeyiz"

Yıldız, tepkilere konu olan konuşmasına ilişkin de şunları anlattı: "32 dakikalık bir konuşma yapmışım. Bu konuşmanın özeti ve bütününde demişim ki insanlık tarihi boyunca küçük çocukların evlendirilmesi diye bir sorun var. Bu sorun Osmanlı İmparatorluğu döneminde de devam etmiştir. Küçük yaşta evlendirilme vakası vardır. Anadolu'muzda beşik kertmesi denilen bir olay vardı. Bu küçük çocukların reşit olmadan, beş yaşından bile evlendirilmeleri anlamına geliyor. Bunun dini ve insani bir boyutu vardır. Bu yok saymakla ortadan kaldıramayız ama bir insan ve Müslüman olarak iki şeyi asla kabul edemeyiz. Birincisi bir babanın madde, bir menfaat düşünerek çocuğunu küçük yaşta evlendirmesi insani bulamayız. Onun camimize girmesini bile kabul edemeyiz. İkinci olarak küçük yaşta bir çocukla evlenmeye iştah gösteren ise insanlığınıtartışırız, tımarhaneye konulmalıdır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıldız, 3 yıl önce yaptığı konuşmayı ölünceye kadar savunacağını ifade etti. Konuşmasında insanlığı ve çocukları savunduğunu dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

Mehmet Müezzinoğlu: "Bunu tükürükle boğması lazım"

"Cinayet haberlerini sunan bir spiker, katil olarak suçlanabilir mi?

Ben tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulundum. Kimse, dinimizi bu işe alet etmemeli demiş, çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yapmışım. Bu çağda beş yaşındaki bir çocuk üzerinden menfaat uman bir babanın, camilere gelmemesi gerektiğini söylemişim ben. Küçük çocuklarla evlenme çılgınlığını savunan birisi değilim, bunu haber veren birisiyim. Tarihte bunu yapanlar olmuştur. Şimdi bunu yapanların insan olmadığını savunmuşum. Bunların cımbızladığı konuşmam, cımbızlanmamış şekilde internettedir. Nitekim iki sene evvel, bu propaganda başlamadan önce benim Twitter'daki izleyicim 100 bincivarındaydı. İki ayda 200 bine çıktı. Binlerce helallik ve özür mesajı aldım. Çünkü binlerce insan, küfretmek, tepki göstermek için beni takibe almış. Sonra konuşmayı dinledikten sonra çocukları savunduğumu görünce beni arayarak helallik dilediler."