Nusret Güner, Necdet Özel’e hakaretten suçlamasından beraat etti

Nusret Güner, Necdet Özel’e hakaretten suçlamasından beraat etti

Nusret Güner, Necdet Özel’e hakaretten suçlamasından beraat etti

Balyoz davasında yaşanan tutuklamalara tepki için istifa eden eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, sosyal medya üzerinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki görülen davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme sanık emekli Oramiral Nusret Güler’in savunması ve taleplerin ardından kararını açıkladı. Güner’in attığı tweet'leri eleştiri sınırında olduğuna hükmeden mahkeme, Güner’in beraatına karar verdi. 

Balyoz davası kararı açıklandıktan sonra tepki amacıyla Donanma Komutanlığı’ndan istifa eden Güner, emekli olduktan sonra 1 Haziran 2014’te Twitter hesabından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile ilgili tweet'ler attı. Güner’in tweet'leri üzerine Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin suç duyurusu bulundu ve Güner hakkında soruşturma başlattı. 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güner hakkında takipsizlik kararı verdi. Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin itirazı üzerine Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği, takipsizlik kararı kaldırıldı ve Güner hakkında "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" iddiası ile 7 aydan 4 yıla kadar hapis istemli dava açıldı.

Eski Donanma Komutanı ve Genelkurmay Başkanı davalık oldu

Balyoz davası kararı açıklandıktan sonra tepki amacıyla Donanma Komutanlığı’ndan istifa eden Güner, emekli olduktan sonra da 1 Haziran 2014’te kişisel Twitter hesabından, Beyaz Fırtına Tatbikatı’na katılan dönemin Genelkurmay Başkanı Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nu sert ifadelerle eleştirmişti.

Oramiral Nusret Güner: "Beni kim savunacak?"

Nusret Güner: "Görevi ihmali örtmek için Nusret Güner'i susturmaya çalışmak"

Dava öncesinde Hürriyet Gazetesinden Toygun Atilla'ya konuşan Nusret Güner, "Bu dava, Deniz Kuvvetleri odaklı TSK ve dolayısıyla Türkiye’ye kurulan kumpasa karşı gelerek istifa eden ve zamanında sorumluları uyaran 45. Donanma Komutanı ile,  Deniz Kuvvetlerinin büyük güç kaybına uğraması ile sonuçlanan kumpasa en azından ses çıkarmayarak veya olabilecekleri öngöremeyerek 'Görevi İhmal Suçu' işleyen, ancak bunu örtmek için de, Nusret Güner’i susturmaya çalışan Necdet Özel dâhil TSK’nin Harbe Hazırlığından sorumlu olan Genelkurmay Başkanları’nın arasındaki bir davadır” dedi. Güner şunları söyledi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nusret Güner'den Org. Özel'e veda ziyareti

"Bu dava, sadece Kumpası bizzat kurgulayan ve destek verenlerin değil; destek vermediklerini iddia eden Siyasi Partiler, Medya ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının da; işlenen suçta kendilerinin de payı olduğunu çok iyi bildikleri için, sessiz kaldıkları ve Nusret Güner’i yalnız bıraktıkları bir davadır. Bu dava aldananların daha yüksek makamlara getirildiği, aldanmayanların ise hapse sokulmaya çalışıldığının kötü bir örnek olarak gelecek kuşaklara aktarılacağı bir davadır. Bu dava, Türkiye’nin içine düşürülmüş olduğu durumu doğru olarak tespit edebilecek ve bugün yaşanan istenmeyen olayların kilidini açabilecek bir fırsat olan 'kumpas faillerinin ortaya çıkarılması'nın unutturulmasına veya geciktirilmesine hizmet eden bir davadır. Bu dava terör örgütü mensuplarının değil, hayatını ülkesine adayan bir amiralin istihbarat elemanları tarafından izlenmesine rağmen; 'kendi başının çaresine kendin bak' deyip, bu izlemeye yasal işlem yapmayarak amiraline bile sahip çıkmayan; buna rağmen personelinden kendisine güven duyulmasını bekleyebilen, üstelik emekli olan o oramiralini 'Personeli komutanlarına olan güvenini zedelemekle suçlayabilen' bir Genelkurmay Başkanı’nın ısrarla açtığı bir davadır. Bu Dava, TSK/ Deniz Kuvvetleri’nin onurunu her şeyin üstünde tutan, bunu kendinden fedakarlık yaparak gösteren bir komutan ile; kendi şahsi zafiyetlerini, işgal ettikleri yüce makamların arkasına sığınarak, gizlemeye çalışan komutanların arasındaki bir davadır.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Donanma Komutanı'nın isitifası kabul edildi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Davaya konu olan tweet'ler

Nusret Güner, davaya konu olan 1 Haziran 2014’te paylaştığı tweet'lerinde şunları yazmıştı:

“Gnkur. Bşk. Amiral üniforması ile Beyaz Fırtına Tatbikatı için Donanma’da! İyi ki, o lekesiz, bembeyaz, kutsal üniformayı zamanında çıkarmışım. Donanma’nın albay ve amirallerinin yüzde 80’ini tasfiye edenler, buna ses çıkarmayanlar utanmadan Donanma’ya geliyor utanmayanlar da onu karşılıyor. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan olsam, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral B. Bostanoğlu’nun görevini 2 yıl daha uzatırım. Ah ikbal hırsı ah! Deniz K. Komutanı olsaydım, hapse giren silah arkadaşları özellikle denizciler için kılını kıpırdatmayan N. Özel Donanma’ya adımını atamazdı. Amiral üniforması içinde N. Özel ile donanma harikalar yaratıyor. Demek ki hapse girenler ve istifa edenler safra imiş. Dik duramayanlar, oramirale yasak koyan N. Özel’i amiral üniformasıyla Donanma’da ağırlıyor. Vefasızlık böyle bir şey. İftiharla sunar: Balyoz yiyen denizciler için kılını kıpırdatmayan Komutan, denizci üniformasıyla Donanma’da.”