O general hakkında tek kişilik darbe iddianamesi hazırlandı

O general hakkında tek kişilik darbe iddianamesi hazırlandı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Balıkesir Edremit'teki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı olan eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü, 3 sayfalık bir iddianameyle tek kişilik darbe sanığı konumunda. İddianameyi hazırlayan savcı, Ege Ordu Komutanınınki dahil, tutuklu yargılanan Ünlü'nün darbecilere karşı direndiği tanıklıklarını inandırıcı bulmadı ve "kalkışmaya karşı direniyor görüntüsü verdiği kanaatine varıldı” dedi. Ünlü'ye yöneltilen suçlamaların delilleri ise, Darbecilerin yayımladığı sıkıyönetim direktifine ek “Atama Listesi”nde 103. sırada isminin karşısına “Devam” yazılmış olması ve bankadan bozdurduğu 70 doların arasında üç adet 1 dolarlık banknot bulunması.

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, 15 Temmuz darbe girişiminin sanıklarından Balıkesir Edremit'teki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü hakkında hazırlanan iddianameyi yazdı. Ergin'in, dosyası Ege Ordu Komutanlığı'ndaki darbe sanıklarının davasıyla birleştirilen Ünlü hakkındaki, "15 Temmuz ve görevlendirme belgeleri 4: Tek kişilik darbe iddianamesi olur mu" başlıklı yazısı şöyle:


"Dikkatimi çekti, bugüne dek okuduğum 15 Temmuz iddianameleri içinde en kısa olanıydı. İki kısa paragrafın bulunduğu dördüncü sayfayı saymazsanız toplam üç sayfalık bir metin...


'Hulusi Akar'ın yaveriyle ilgili ifade tehditle yazdırıldı'


Ayrıca okuduklarım içinde yalnızca tek bir sanığın yer aldığı yegâne iddianameydi.


Sanığın adı Nihayet Ünlü... 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Balıkesir Edremit’teki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı olan tuğgeneral kendisi. Komuta ettiği tugayda suçlanan tek sanık.


Kendisine yöneltilen en önemli suçlama, darbecilerin yayımladığı sıkıyönetim direktifine ek “Atama Listesi”nde 103. sırada isminin karşısına 'Devam' yazılmış olması. Darbeciler, yaptıkları planlamada Nihayet Ünlü’nün görevinde kalmasını öngörmüşler.


Erdoğan'ın çağrısını endişeyle takip etmişler


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5 Aralık 2016 tarihli iddianamesinde görebildiğim en kritik delil, bu görevlendirme belgesi. Bir de Tuğgeneral Ünlü’nün tutuklandıktan sonra Ziraat Bankası’nda bozdurttuğu 70 dolar ve 95 Euro para meselesi var. İddianamede, bozdurulan döviz toplamı içindeki üç adet 1 dolara atıf yapılıyor. Bu dolarların da şüphe unsuru olarak değerlendirildiğini anlıyoruz.


Savcı, Ünlü hakkında 'Savunmasının aksine askeri darbe girişimi içinde yer aldığı, başarısız olacağı kesinleşince askeri kalkışmadan dönerek, kalkışmaya karşı direniyor görüntüsü verdiği kanaatine varıldığını' belirtiyor.


*


Buna karşılık Tuğgeneral Ünlü’nün savunmasında, darbe girişimi başladığında eşiyle Akçay’da olduğunu, darbe girişimini 23.00 sularında haber alır almaz arabaya atlayıp hemen Edremit’e intikal ettiğini okuyoruz.


Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep de Edremit’e geçtiği sırada kendisini aramış ve 'Nihayet Paşam, derhal tugayına git ve tugayına sahip çık' emrini vermiştir.


İfadesine göre Ünlü, saat 24.00’e doğru tugay karagâhına geçmiş, ardından durumu kontrol altına alma ve askeri hareketlilik olmasını önleme yönünde bir dizi adım atmıştır. Maiyetindeki birliklerin bütün komutanlarını tugaya çağırmış, anayasal çizgide duracakları mesajını vermiştir.


Nitekim darbe gecesi Edremit’te 19. Motorlu Piyade Tugayı’nın karargâhında ve tugaya bağlı Ayvalık, Burhaniye ve Bergama’daki birliklerde hiçbir hareketlilik gözlenmemiştir.


Bu arada Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen sabaha karşı 04.50 sularında Ünlü’yü arayarak Bergama’daki tank taburunu İzmir’e göndermesini istemiş, Ünlü bu talebi reddedince kendisine 'Bunun hesabını vermek sana ait. Bunun hesabını verirsin' şeklinde konuşmuştur.
Bu noktada darbecilerin görevlendirme planlamasında Memduh Hakbilen’i İzmir ve Manisa Sıkıyönetim Komutanlığı’na getirmek istedikleri ve Hakbilen’in karargâhta fiilen darbe faaliyetini başlattığını, bunun üzerine Ege Ordu Komutanı Orgeneral Recep’in kendisini gözetim altına aldırarak polise teslim ettiğini de hatırlatalım."


Yazının tamamını okumak için tıklayın....

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS