hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ölümünün 100. yılılnda İstanbul'da 2. Abdülhamid etkinliği

  Ölümünün 100. yılılnda İstanbulda 2. Abdülhamid etkinliği
  expand
  KAYNAKAA

  İstanbul'da Sultan 2. Abdülhamid'in ölümünün yüzüncü yılı anısına, Fransa, İngiltere, Almanya, Lübnan, Suudi Arabistan, Avusturya ve Meksika'dan yaklaşık 52 hanedan üyesinin katılımıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, "Hakkında yapılan lafı güzaf tartışmalar yüzünden Sultan'ı gerçek kimliğiyle tanımak ve tanıtmak uzun yıllar mümkün olmamıştır ama son yıllarda genç nesiller kendisini tanımaya başladılar" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından Sultan 2. Abdülhamid'in vefatının 100. yıl dönümü anısına etkinlik düzenlendi. Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen etkinlik, Kuran okunmasıyla başladı. Fransa, İngiltere, Almanya, Lübnan, Suudi Arabistan, Avusturya ve Meksika'dan yaklaşık 52 Osmanlı hanedan üyesinin katıldığı etkinlikte, ''Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Dersaadeti'' belgesel gösterimi katılımcılara izletildi.

  İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, 33 yıl Osmanlı İmparatorluğuna hükümdar olan Sultan 2. Abdülhamid Han'ın dünya siyaset tarihine damga vuran mümtaz devlet adamlarının başında geldiğini söyledi. Abdülhamid Han'ın Düvel-i Muazzama'yla çetin bir mücadele geçirdiğini belirten Kaptaner, "Rusya Yunan Savaşları ile birlikte Şark Meselesi'nin uzantısı iç ve dışta meydana gelen bir çok darbeye rağmen o devletini ayakta tutmayı başarmış bir hükümdardır. Hakkında yapılan lafı güzaf tartışmalar yüzünden Sultan'ın gerçek kimliğiyle tanımak ve tanıtmak uzun yıllar mümkün olmamıştır ama son yıllarda genç nesiller kendisini tanımaya başladılar" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaptaner, Abdülhamid'in siyasi tartışmalardan ziyade ülkenin kalkınmasını ön plana çıkarmak istediğini söyleyerek şöyle konuştu: "Bütün reform çabalarıyla çağdaş medeniyeti yakalamaya çalışmıştır. Ortaya koyduğu eser ve projeler öyle müthiş olmuştur ki, zamanın ötesine geçerek, milletleri ve devletleri hala heyecanlandıran, hislendiren tarihi bir şuur ve kimliğin vücuda getirmiştir. Abdülhamid Han, her zaman ileri hamlelere taraftar olmuştur. Açtığı okullar, kurduğu fabrikalar ve işletmeler, yaptırdığı kara ve demir yolları Devlet-i Aliyye'ye gerçek manada çağdaş medeniyeti getirmiştir. Keşif ve gelişmeleri yakından takip etmiştir. Modern kurumları hızlı bir şekilde hizmete sokmuştur. Devlet-i Aliyye düşmanları Sultan Abdülhamid'i gözden düşürmek için her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, onun çoğu şahsi parasından olmak üzere cami, mescit, medrese, hastane, mektep, çeşme, köprü gibi toplam bin 552 eser yaptırdığını görüyoruz."

  2. Abdülhamid Han'ın 4. kuşak torunlarından Jamil Adra da toplantının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği, iradesi, kararlılığı ve himayesi sayesinde gerçekleştiğini belirterek Adra, "Kendisine içtenlikle teşekkür ediyorum. Bir ayeti kerime 'İyiliğin karşılığı yalnız iyilik değildir' diyoruz ve gerçekleri olduğu gibi yüksek sesle söyleyeyim. Sayın Cumhurbaşkanımız, karşılıklı bir güven ortamı içerisinde 15 yıldan uzun zamandır daima Osmanlı ailesinin Türkiye'yle yakınlaşması için çalıştı. Bunu asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sultan Abdülhamid Han'ın 4. kuşak torunlarından Nurhan Osmanoğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Osmanlı tarihine ve özellikle Sultan 2. Abdülhamid Han'a göstermiş olduğu yakın alakanın, yeni nesillerin tarihine sahip çıkması hususunda örnek olduğunu söyledi. Senelerce Abdülhamid Han'ın türbesini ziyareti sırasında hüzünlendiğini dile getiren Osmanoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde, Kültür Bakanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız'ın destekleriyle bugün hak ettiği değere kavuşmasının buruk bir sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Bu restorasyonun yapımında emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından 28 Ocak'ta gerçekleştirilen "Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Dersaadeti Foto Maratonu"nun kazananlarına ödülleri takdim edildi. Ayrıca Abdülhamid Han'ın İstanbul'daki yapı envanterine dair "Belge ve Fotoğraf" sergisinin açılışı yapıldı. Etkinlik, "Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Dersaadeti" konulu konferansla devam edecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow