Onur ve Pegasus Havayolları, Rusya seferlerini iptal etti

Onur ve Pegasus Havayolları, Rusya seferlerini iptal etti

Rusya uçağının düşürülmesinin ardından oluşan kriz, hava ulaşımını etkiledi. Rusya’nın yolcuların yanı sıra, uçucu ekipten de vize istemesi üzerine Onur ve Pegasus havayolları, bu ülkeye yapılacak seferleri geçici olarak iptal etti.

Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya vizesiz seyahati yıl başından itibaren kaldırdı. Gelişmelerin ardından Rusya uluslararası kurallara aykırı olarak uçuş ekiplerinden de ticari vize istemesi üzerine bazı havayolları uçuşlarını iptal etti. Vize başvurularını yapan bazı havayolu şirketlerine ise Rusya tarafından herhangi bir cevap verilmediği kaydedildi.


Pegasus: "Vize başvurusuna cevap alınamadı"


Pegasus tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun tüm dünyada kabul edilmiş ICAO (International Civil Aviation Organization) kurallarına aykırı olarak Türk taşıyıcılarına ait uçucu ekiplerden 01 Ocak 2016 itibariyle vize talep etmesi ancak şirketimizce yapılan vize başvurularına da herhangi bir cevap alınamaması üzerine, Türkiye ile Rusya arasındaki seferlerimiz 13 Ocak 2016 Çarşamba gününe kadar ( 12 Ocak 2016 Salı günü dahil) iptal edilmiştir” denildi.


Açıklama şöyle devam etti:


“Elimizde olmayan sebeplerden dolayı gelişen bu olay neticesinde yapılan iptallerden dolayı üzgün olduğumuzu belirtiriz. Uçucu ekiplerimiz için istenen vizeleri alma konusunda girişimlerimiz devam etmekte olup vizeleri alınmasını takiben uçuşlarımızı tekrar başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Pegasus, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Rusya’da Moskova ve Krasnodar’a direkt seferler düzenliyor.”
Onur Hava Yolları ise uçuş ekiplerinden vize istenmesi üzerine Rusya’ya seferlerin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS