Oruç Reis nedir ne işe yarıyor? Oruç Reis kimdir? Oruç Reis Gemisi Nerede?

Oruç Reis nedir ne işe yarıyor? Oruç Reis kimdir? Oruç Reis Gemisi Nerede?

Oruç Reis nedir ne işe yarıyor? Oruç Reis kimdir? Oruç Reis Gemisi Nerede?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen günlerde ‘’Oruç Reis’e saldırırsanız bedelini ağır ödeyeceksiniz dedik.’’ açıklamasını yaptı. Doğu Akdeniz'de sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Oruç Reis'in çalışma yaptığı bölgeye Yunan fırkateyni girmeye çalışmıştı ve gündem olmuştu. Oruç Reis'i koruyan gemilerimizden biri olan Kemal Reis, Yunan fırkateyni Limnos'u bölgeden çıkarmak için harekete geçti. Birçok insan Oruç Reis hakkında bilgileri araştırmaktadır. Peki ama Oruç Reis nedir? Oruç reis kimdir? Oruç reis gemisi nerededir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyet yürütmesiyle birlikte birçok insan Oruç Reis hakkında bilgileri araştırmaktadır. İşte Oruç Reis nedir? Oruç Reis kimdir? Oruç Reis Gemisi Nerede? sorularının yanıtları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 75. Yıl Cumhuriyet Anfi Tiyatro ve Kültür Merkezi'nde AK Parti 19. Kuruluş Yıl Dönümü programında konuşuyor. Başkan Erdoğan, 'Oruç Reis'imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar.'' açıklamasını yaptı.

Doğu Akdeniz'de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Oruç Reis'in çalışma yaptığı bölgeye Yunan fırkateyni girmeye çalıştı. Oruç Reis'i koruyan gemilerimizden biri olan Kemal Reis, Yunan fırkateyni Limnos'u bölgeden çıkarmak için harekete geçti. Türk ve Yunan gemileri arasında kafa kafaya geldi. İki gemi arasında sürtüşme yaşandı ve Yunan gemisi hasar aldı. Yunan fırkateyni, aldığı hasarın ardından bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oruç Reis nedir?

Türkiye, Akdeniz’de Oruç Reis gemisiyle ilgili 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan etti. Oruç reis hakkında bilgiler araştırılmaktadır. Oruç Reis, sismik araştırma gemisine verilen addır.

 

Oruç Reis kimdir?

 

Oruç Reis 1470 veya 1474, Midilli Adası'nda doğdu. 1518, hayatını kaybeden Osmanlı denizci Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşa'nın ağabeyidir. Babası, Vardari Yâkub Ağa, 1462'de Midilli'nin fethine katılmış ve Bonova köyü kendisine tımar olarak verilmişti. Burada yerleşip evlenen Yâkub Ağa'nın İshak, Oruç, Hızır ve İlyas adını verdiği dört oğlu oldu.

Gençliğinde gemiciliği ve deniz ticaretini çok iyi öğrenen Oruç Reis, cesareti, zekası ve girişimciliği ile kısa zamanda gemi sahibi oldu. Suriye, Mısır, İskenderiye ve Trablusşam'a mal taşıyarak, oradan aldıklarını Anadolu'ya getiriyordu.

 

Oruç ve İlyas Reisler, bir seferinde Midilli'den Trablusşam'a giderken, Rodos Şövalyeleri'nin büyük savaş gemileriyle karşılaştılar. Çarpışmada İlyas Reis hayatını kaybetti, Oruç Reis esir oldu. Uzun uğraşılardan sonra, buradan kurtuldu. Muhtemelen üç sene esir kalan Oruç Reis, esaretten kurtulduktan sonra, bir süre Memlük Devleti hizmetinde amirallik yaptı. Memlük emrinde uzun zaman kalmayıp, Şehzade Korkut'un verdiği on sekiz büyük savaş gemisine komutan oldu. Bunlarla, Rodos kıyılarında basılmadık yer bırakmayan Oruç Reis, ânî bir baskın sonucunda gemilerini kaybetti. Leventleriyle birlikte bu baskından kurtulduktan sonra, Şehzâde Korkut'a tekrar başvurdu. Kendisine, biri yirmi dört oturak, ikincisi yirmi iki oturak iki savaş gemisi verildi. Şehzâde Korkut'un elini öpüp, hayır duâsını aldıktan sonra Akdeniz'e açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Cezayir'de bir devlet kurmaya karar veren Oruç Reis, kısa zamanda bu toprakları ele geçirdi. İspanya Kralı Şarlken, Cezayir'e donanma gönderdiyse de, Oruç Reis'i elde ettiği yerlerden çıkaramadı. Becâye kuşatması sırasında Oruç Reis, sol kolundan ağır yaralandı ve hekimlerin tavsiyesiyle bu kolu dirsekten kesildi. Tek kolla mücadelede de şevk ve azminden hiçbir şey kaybetmeyen Oruç Reis, iyileşince derhal denize açıldı ve pek çok gemi ele geçirdi.

 

Oruç Reis'in 1518'de hayatını kaybettiğinde, kırk sekiz yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber