hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ÖSYM giriş sayfası - 2017 LYS başvuru tercihleri ne zaman sonra eriyor: Üniversite taban puanları

  ÖSYM giriş sayfası - 2017 LYS başvuru tercihleri ne zaman sonra eriyor: Üniversite taban puanları
  expand

  ÖSYM tercih sayfası içerisinde yer alan LYS tercihleri ne zaman sona eriyor, LYS sonuçları ne zaman açıklanıyor? Üniversite tercihleri 18 Temmuz 2017 tarihinde başlarken, ÖSYM kılavuzu başvurulardan önce sınav merkezi tarafından yayımlandı. Sınav merkezi tarafından yayımlanan yükseköğretim programları tablo üzerinden verildi: Tablo 3 ve Tablo 4. Üniversiteye girmek isteyenler için hangi tablodan başvuru yapmak gerekiyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  12 Temmuz'da sınav merkezi, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı, kılavuzun altında yer alan iki tablo üzerinden başvuruların 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacağını açıkladı. Başvuruların ardından 3 gün geçti. Tercih başvuruları ne zaman sona eriyor sorusuna sınav merkezi; 26 Temmuz 2017, saat 23:59’a kadar başvuruların devam edeceğini açıkladı. 27 Temmuz ve sonra başvuru linki aktif olmayacak ve sınav merkezi başvuruları uzatmayacak. Öte yandan merak edilen bir konu da başvuru ücreti oldu. Sınav merkezi, üniversite başvuruları için ücret alınmayacağını açıkladı.

  BAŞVURU YAPMADAN ÖNCE KILAVUZU OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  Tablo 3 ve Tablo 4’ün önemi

  Kılavuzun hemen altında yer alan Tablo 3 ve Tablo 4 üzerinden başvurular gerçekleşecektir. Kurum, yayımladığı kılavuzda tablolar için “puanlar” üzerinden açıklama yaptı. Buna göre; YGS’den en büyük 150 ile 180 arası puan alan adaylar yalnızca Tablo 3’teki kılavuzdan yararlanabilecek. YGS’ye girmeyen adayların ise tercih hakları bulunmuyor. LYS’den ise 180 puanından düşük alan öğrenciler, Tablo 3 ve Tablo 4’ün sadece YGS puan türünden faydalanabilecek. LYS’de 180 ve üzeri alan öğrenciler ve YGS üzerinden lisans tercihi yapmak isteyen adaylar, Tablo 4’teki YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarından yararlanabilecekler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sınav merkezinden çok önemli bir uyarı

  Başvurular 26 Temmuz 2017 tarihine kadar devam ederken, başvurular için sınav merkezinden önemli bir uyarı geldi. Yayımladığı kılavuzda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini muhakkak görülmesi konusunda uyarı yapan kurum bu ifadenin görülmemesi durumunda işlemlerin tekrardan yapılması gerektiğini açıkladı.

  Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Başvurular 26 Temmuz’da sona eriyor. Sınav merkezi, sınav sonuçları gibi tercih sonuçlarında da bir takvim yayınlamıyor. Kurumun KPSS tercih sonuçları baz alındığında, sonuçları 17 gün sonra açıkladı. Sınav merkezi standart olarak, işlemler bittikten sonra 15 gün ila 30 gün içerisinde sonuçları açıklamaktadır. En erken başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih 11 Ağustos, en geç 25 Ağustos 2017.

  Ek yerleştirme başvuruları

  Normal başvurularda ücret alınmazken, ek başvurularda sınav merkezi 15 Türk lirası almaktadır. Yükseköğretime başvuru yapıp kazanan kişi, ek başvurulardan yararlanamayacaktır. Başvuru sonrası üniversiteler boş kontenjan sayılarını sınav merkezine gönderecektir. Gönderilen kontenjan sayısı üzerinden kurum ek yerleştirme başvurularını ÖSYM AİS sayfasında başlatacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow