hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oy vermek için gerekli evraklar! Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilir mi? Kimliksiz oy kullanılır mı?

  Oy vermek için gerekli evraklar Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilir mi Kimliksiz oy kullanılır mı
  expand

  Seçim 2023 ikinci tur için geri sayım sürerken gözler oy kullanacak vatandaşlar bazı detayları araştırmaya başladı. Oy kullanma işleminin sona ermesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları için gözler Yüksek Seçim Kurulu, seçim sonuçları sayfasında olacak. Peki, oy kullanmak için yeni kimlik şart mı? Eski kimlik ve nüfus cüzdanı ile oy kullanılır mı? İşte oy vermek için gerekli evraklar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak vatandaşlar tarafından seçim günü bulunması gereken evraklar ve kimlik detayları gündemde. Milyonlarca seçmen sandık başına giderek tercihlerini yapacak. Seçimlere sayılı günler kala oy verecek olan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de ‘eski kimlikle oy kullanılabilir mi’ sorusu oldu. 28 Mayıs seçimlerinde seçmen kağıdı olmadan oy kullanılıp kullanılmayacağı da merak ediliyor. 

  SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILABİLİR Mİ?

  Seçmen kağıdı olmadan da oy kullanılabilmektedir. Seçmenler e- Devlet sistemindeki “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden sorgulama yaparak Seçmen Bilgi Kağıdının dökümünü alabilirler.

  ESKİ KİMLİK, NÜFUS CÜZDANI İLE OY KULLANILIR MI?

  Edinilen bilgilere göre TC kimlik numarası net bir şekilde belli olan, ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanları ile kimlik kartlarını yenilemeyen vatandaşlar da 28 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde oy kullanabilecek.

  OY VERMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

  Konuya ilişkin edinilen resmi bilgiler ve 135 sayılı genelgenin 27.maddesine göre, sandık başına gelen seçmen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle seçmen sıra numarasını söyleyerek 14 Mayıs günü oy kullanabilecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow