hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pert vurgunu... 200 kişiyi böyle dolandırmışlar

  Pert vurgunu... 200 kişiyi böyle dolandırmışlar
  expand

  İstanbul’da, perte çıkmış ya da ağır hasarlı araçlar üzerinden yaklaşık 5 milyon TL’lik vurgun yapan 12 kişilik çete çökertildi. Çete elebaşı H.D ve çete üyeleri lüks restorana düzenlenen Özel Harekat Timleri destekli operasyonla yakalandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İddialara göre, yapılan şikayetler üzerine çete üyeleri 2 ay teknik ve fiziki takip altına alındı. Çete, Silivri’de faaliyet gösteriyordu. Elebaşılığını H.D yapıyordu. Perte çıkmış ya da ağır hasarlı araçlara yeni plaka alınıyordu. Yeni alınan plakalar üzerinden araçlar internet siteleri üzerinden satışa çıkarılıyordu.

  Alıcılar araçları almak için geldiğinde, tanıdık eksperler ya da eksper olarak gösterilen çete üyeleri araçların sorunsuz olduğunu söylüyordu. Alıcıların İstanbul dışındaki kentlerden olmasına özen gösteriliyordu.

  Fiyatları biraz düşük tutulması nedeniyle tuzağa düşen alıcılar araçları alıyordu. Daha sonra araçların şasi numaralarından pert ya da ağır hasar kaydı olduğunu öğrenen alıcılar araçları geri vererek paralarını istediğinde ise çete üyeleri tarafından dövülüyordu. 

  Çetenin yaklaşık 200 kişiye bu şekilde araçları sattığı tespit edildi. Çetenin kurbanlarını Anadolu’daki kentlerden seçtikleri tespit edildi. Yozgat’tan gelen bir alıcının aracıyla dönerken Bolu’da aracın arızalandığı ve aracının pert kaydı olduğunu öğrendiği belirtildi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çetenin tespit edilen 200 kişiden yaklaşık 5 milyon TL’lik vurgun yaptığı belirtildi. 

  Asayiş Şube Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri Özel Harekat Timleri desteğinde çete elebaşı H.D ve çete üyelerinin bulunduğu lüks restoran girildi. Lüks restoranın da arasında bulunduğu adreslerde H.D ve 11 çete üyesi gözaltına alındı. Adreslerde 3 tabanca, satış sözleşmeleri ve 15 bin TL ele geçti. H.D, yardımcıları B.Y, G.Y ve S.Y kardeşlerin de arasında bulunduğu 7 kişi tutuklandı. Diğerleri adli kontrolle serbest kaldı.

  Hürriyet

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow