hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pet şişedeki parmak izine 10 yıl, viski şişesindekine beraat

  Pet şişedeki parmak izine 10 yıl, viski şişesindekine beraat
  expand
  KAYNAK DHA

  Pendik'te bir aracın çalınmasıyla ilgili olarak soruşturma yürüten polis, aractaki pet şişe ile viski şisesindeki parmak izlerinden yola çıkarak iki kişiyi yakalandı. "Nitelikli hırsızlık" ve "Gece yarısı konut dokunulmazlığı ihlal" suçlarından dava açılan sanıklardan pet şişede parmak izi olan zanlı 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırırken, viski şişesinde parmak izine rastlanan sanık ise, "delil yetersizliğinden" beraat etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1 Ekim 2014 tarihinde  saat 02.30 sıralarında pvc pencereyi tornavida ile açarak Hüseyin K.'nın evine giren kişi veya kişiler, 5 bin 300 TL ve anahtarını aldıkları özel aracını çalarak kayıplara karıştı.  Araç, 40 gün sonra plakası değiştirilmiş biçimde Bilecik'te terk edilmiş halde bulunarak sahibi Hüseyin K.'ya teslim edildi.

  Parmak izi yakalattı


  Aracın sol ön kapı torpido gözünde bulunan pet şişenin üzerinde Ferhat D.'ye ait, bagajda bulunan viski şişesinin üzerinde de Gürkan T.'ye ait parmak izine rastlandı. Ferhat D. ve Gürkan T. hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "Nitelikli hırsızlık" ve "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından dava açıldı.


  İstanbul Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'de süren yargılamada ifade veren Ferhat D., açık kimliğini bilmediği bir kişiden aracı 2 bin TL'ye satın aldığını belirterek, "Aracın çalıntı olduğunu biliyordum, bilerek satın aldım ancak ben çalmadım" diyerek suçlamayı kabul etmedi.


  Aracın bagajında bulunan viski şişesinde parmak izi bulunan sanıklardan Gürkan T. ise, "Çalıntı aracın bagajında bulunan viski şişesinde benim parmak izim nasıl çıkmış bilmiyorum. Belki daha önce içmişimdir, hiç bilmiyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Pet şişedeki parmak izine ceza viski şişesindeki parmak izine beraat


  İstanbul Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi, 13 Aralık 2016 tarihli karar duruşmasında, çalıntı aracın torpido gözünde bulunan pet şişesinde parmak izine rastlanan Ferhat D.'yi, "Bina içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında nitelikli hırsızlık" suçundan 9 yıl, "Gece yarısı konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan da 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme, aynı aracın bagajında bulunan viski şişesinde parmak izine rastlanan sanıklardan Gürkan T., hakkında ise, "Kesin ve inandırıcı kanıt bulunamadığı" gerekçesi ile her iki suçtan da beraat kararı verdi.

  Dosya istinaf mahkemesi'nde taşındı


  Sanık Ferhat D.'nin Avukatı Sinem Ezgi Büyükyıldız kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. İstinaf dilekçesinde ceza alan müvekkili Ferhat D.'nin beraat eden sanık Gürkan T. ile aynı konumda olduğunu, ikisi hakkında da aynı delillere dayanarak dava açıldığını savunan Avukat Büyükyıldız, yerel mahkemenin kararının bozularak müvekkilinin beraatini istedi.


  Dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi'nde ilk duruşma dün yapıldı. Duruşmaya başka suçtan tutuklu sanık Ferhat D., tutuklu bulunduğu Ümraniye Cezaevi'den SEGBİS sistemi ile katılırken, Avukatı Büyükyıldız salonda hazır bulundu.
  Sanık Ferhat D., suçlamayı kabul etmeyerek beraatini istedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstinaf Savcısı Metin Özer, duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, İstanbul Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'nce sanık hakkında "Nitelikli hırsızlık" ve "Gece yarısı konut dokunulmazlığının ihlali" suçlarından kurulan 10 yıl 6 aylık hapis cezasının kaldırılmasını istedi. Mütalaasında, sanığın müşteki Hüseyin K.'nın evine gece yarısı girdiğine ilişkin cezalandırılmasına yetecek her türlü kuşkudan uzak delil bulunmadığını savunan Savcı Özer, sanığın, "Konut dokunulmazlığı" suçundan beraatini istedi. Sanığın müştekinin evinin önünde çalınan aracı bir şekilde kabul ederek kullandığını belirten Savcı Özer, "Suç eşyasının satın alınması ve kabul edilmesi" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.
  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi, karar vermek üzere duruşmayı erteledi.
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow