hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Plato hareketi ne demek? Plato çizme ne anlama geliyor? Ramazan'da koronavirüs vakalarında plato hareketi bekleniyor!

  Plato hareketi ne demek Plato çizme ne anlama geliyor Ramazanda koronavirüs vakalarında plato hareketi bekleniyor
  expand

  Türkiye’de mutasyonlu virüs vakalarının yayılmasıyla birlikte günlük vaka sayısı 45 bine dayandı. Özellikle İngiliz mutasyonunun hızla yayıldığı bugünlerde ağır hasta sayısında büyük bir artış ise yaşanmıyor. Koronanavirüs salgınının yayılma hızı artarken Ramazan ayı içinde plato hareketi bekleniyor. Peki, Plato hareketi ne demek? Plato nedir, plato çizmek ne anlama geliyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’nin koronavirüs salgını bakımından kritik iki haftaya gireceğinin açıklanmasından sonra detaylar merak edilmeye başladı. Bir yandan İngiliz mutantının etkisi ile günlük vaka sayıları hızla artmasına karşın ağır hasta yani yoğun bakıma geçişlerin geçmiş dalgalara göre az olması "salgın gücünü mü kaybediyor" sorusu gündeme geldi. Bu soruların cevabının ortaya çıkması için Türkiye'nin önünde iki kritik hafta bunuyor. İki hafta sonra da hasta sayısı, hastane ve yoğun bakım doluluk oranlarında yükselme olmaması halinde salgının gücünü yitirmeye başladığı sonucu ortaya çıkabilecek.

  RAMAZAN AYINDA PLATO HAREKETİ BEKLENİYOR!

  Önümüzdeki günlerde günlük vaka sayılarının 50 bini geçmesi ancak hem alınacak önlemler hem de ramazan ayında geçmişte olduğu gibi hayatın yavaşlaması nedeniyle plato çizmeye başlaması, daha sonra da inişe geçmesi bekleniyor. Bu süreçte aşıların da devreye girmesi ile düşüşü hızlandıracağı belirtiliyor.

  Plato hareketi ne demek Plato çizme ne anlama geliyor Ramazanda koronavirüs vakalarında plato hareketi bekleniyor

  PLATO NEDİR? PLATO HAREKETİ, PLATO ÇİZME NE DEMEK?

  İngilizce ‘peak’ kelimesinin Türkçe’deki karşılığı olan pik, zirve, doruğa ulaşmak, doruk, en üst sınır, rekor düzeyi, en yoğun, tavan yapmak gibi anlamlar taşıyor. Plato dönemi ise genellikle diyetisyenlerin kullandığı bir terim. Plato dönemi genellikle diyetisyenlerin kullandığı bir terim. Kilo vermenin durduğu dönem plato dönemi adı veriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüs vaka sayılarında ise plato çizimi terimi, yukarı doğru giden grafik çizgisinin yatay şekilde seyretmesidir. Coronavirüs vakalarında Plato dönemi vaka artış ve ölüm artış hızının duraklamaya girdiği, stabilleşmenin başladığı dönem. Plato aşaması hızla yükselen bir grafikte yükselişin durduğu ve yatay seyre geçildiğini gösteren tabloya denir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow